Wykończenia -> podłogi

Deski i panele podłogowe

Deski podłogowe

(PN-EN 13756:2004)

Produkowane są z drewna liściastego: jesion, dąb, buk, klon, brzoza, czereśnia i tropikalne gatunki liściaste oraz z drewna iglastego: sosna, jodła, modrzew, świerk. Deski dzieli się na trzy klasy oznaczone symbolem l s n. Podział na klasy zależy od wad powierzchni. Symbol klasy l jest najwyższy zaś n najniższy.

Obecnie na rynku jest dostępna bogata oferta drewna egzotycznego, nie tylko do układania na podłodze, ale również na ścianach, blatach sufitach. Równie szeroka jest gama kolorystyczna tego drewna - od bardzo jasnej np. aniegre, bambus jasny, hevea, klon kanadyjski, koto, tauari, po bardzo ciemne np. wenge, heban. Pewne korekty koloru powstają wskutek pokrycia drewna olejem. Niektóre gatunki drewna pod wpływem promieni UV zmieniają nieco kolor np. ipe czerwienieje, jatoba i doussie mogą zbrązowieć.

Drewno może być jednolite kolorystycznie np. sapeli, lub mieć niezwykły rysunek słojów np. zebrano, palisander ciemny - warto o tym pamiętać dobierając pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Ważna jest również zasada, że ciemne drewno na podłodze zmniejsza optycznie pomieszczenie, dlatego nie nadaje się do małych pokoi.

W handlu możemy dostać elementy z drewna litego, panele oraz płyty pokryte egzotycznym fornirem. Z litego drewna możemy kupić mozaikę o gr. 8 mm, lub 14-22 mm. Parkiet lamelowy ma długość do 50 cm, grubość od 10-14 mm, deska parkietowa ma długość od 0,3-1,4 m i grubość 15-32 mm. Największe są dyle od 80 cm do 4 m długości i grubości 15-22 mm.

Panele to dwu- lub trzywarstwowe deski, w których tylko wierzchnia warstwa o grubości 3-4 mm jest z drewna egzotycznego, spodnie warstwy są z drewna niższej klasy np. krajowego iglastego. Można kupić płyty w postaci forniru przykrywającego płyty HDF, MDF lub wiórowe. Fornirowane płyty dostępne są w wymiarach 240x122, 250x125, 275x122, 275x60 mm, o grubości 6-40 mm.

Wybierając drewno należy je dostosować do warunków w jakich będzie użytkowane. W łazience najlepiej układać gatunki drewna o małym skurczu, które są bogate w naturalne oleje chroniące przed wilgocią np. tek, iroko. W kuchni - oprócz tych, które są odpowiednie do łazienek można położyć doussie i badi. W holu materiał na posadzkę musi być twardy i odporny na ścieranie np. merbau, ipe, jatoba, tali. W pokojach z ogrzewaniem podłogowym można zastosować orzech amerykański, kambalę, klon kanadyjski.

Decydując się na drewno trzeba wziąć pod uwagę twardość i stabilność wymiarów Przy zmianie wilgotności drewna o 1% średni skurcz iroko to ok. 0,23%, merbau - 0,22%, tek - 021%, doussi - 0,16%, dąb - 0,26%, buk - 0,29 %. Wilgotność desek powinna wynosić 6÷12%. Wszystkie wymiary desek podaje się przy wilgotności 9%.

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>