Stolarka, Ślusarka -> rolety

Rolety wewnętrzne.
Roleta jest to zasłona opuszczona i podnoszona przy pomocy sznurka, taśmy lub plastikowego łańcuszka nawijanego na bloczek. Zamontowany w bloczku mechanizm pozwala na blokowanie rolety na żądanej wysokości. Dolna krawędź rolety jest wyposażona w listwę, ułatwiającą równomierne nawijanie i odwijanie. Rolety montuje się do ościeżnicy okna, do ściany lub nadproża okiennego. Produkuje się je z: tkanin bawełnianych, tkanin poliestrowych (powleczonych różnego rodzaju tworzywem, ograniczającym dopływ światła lub ograniczającym straty ciepła przez odbijanie promieni słonecznych), słomy, listewek drewnianych.

Rolety zewnętrzne
Są popularnym zabezpieczeniem otworów okiennych i drzwiowych.
Składają się z następujących części:

- pancerz (płaszcz) z profili aluminiowych, PVC lub stalowych. Często są wypełnione pianką poliuretanową, która izoluje i wzmacnia roletę,

- prowadnica - kształtownik zamocowany do ściany, w którym chowana jest część pancerza,

- kaseta (skrzynka) - może być montowana do muru, ramy okiennej, podtynkowo, ukryta w nadprożu lub pod nadprożem w styropianowej formie. Służy do estetycznego ukrycia zwiniętego pancerza rolety.

- walec - jest ukryty w kasecie. Służy do nawijania i odwijania pancerza rolety.

Rolety zewnętrzne zwija się ręcznie lub elektrycznie. Można zainstalować programator czasowy, który zwija roletę o określonej godzinie.

Rolety antywłamaniowe
Roleta może spełniać funkcję antywłamaniowa pod warunkiem:
- zastosowania odpowiedniego materiału (stal, aluminium),
- wzmocnienia profili,
- montażu wzmocnionych prowadnic,
- zastosowania odpowiednich okuć (zamki, blokady antywyważeniowe).

Oznaczenie rolet antywłamaniowych obejmuje 6 klas odporności na włamanie. Montaż rolet antywłamaniowych wiąże się z koniecznością stosowania napędu elektrycznego i różnego rodzaju zabezpieczeń przed samoczynnym rozwinięciem pancerza. Rolety te mogą stanowić integralną część rozbudowanego systemu bezpieczeństwa, a ich opuszczanie może być odpowiednio zaprogramowane i sterowane centralką alarmową.

Żaluzja
to ruchoma zasłona okienna lub drzwiowa składająca się z wąskich listewek plastikowych, drewnianych, lub aluminiowych. W zależności od kierunku ustawienia listewek rozróżniamy żaluzje poziome lub pionowe.

Żaluzje poziome.
Żaluzja pozioma wisząca składa się z szyny z zamontowaną blokadą (umożliwia blokowanie żaluzji na żądanej wysokości), poziomych listewek połączonych pionowymi cięgnami, sznurka do podnoszenia i opuszczania oraz plastikowego drążka do ustawiania listewek pod kątem. Żaluzję montuje się do ościeżnicy okiennej. W oknach szwedzkich żaluzje montuje się w przestrzeni między szybami. W żaluzjach poziomych opuszczano - składanych listewki zostały zastąpione plisowaną tkaniną z tworzywa sztucznego. Żaluzje takie mocuje się do górnej części ramiaka okiennego.

Żaluzje pionowe.
Żaluzje pionowe to ruchome zasłony składające się z ruchomych pasów tkaniny, które mogą mieć różne szerokości. W żaluzjach wolnowiszących pasy tkaniny są u góry zamocowane w szynie prowadzącej, a na dole połączone łańcuszkami dystansowymi zapewniającymi stałe równoległe położenie i obciążone listewkami utrzymującymi je w pionie.

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>