Ogrzewanie -> klimatyzacja

Czym są klimatyzatory?

Człowiek jest kapryśny jak pogoda. Zimą jest mu za zimno a latem zbyt gorąco. Zimą grzejemy się, czym możemy i tworzymy bardziej komfortowe warunki od tych, które proponuje nam aura. Latem jednak często jesteśmy bezradni. Radą na upał i żar lejący sie z nieba są klimatyzatory.

Czyż nie chętniej odwiedzamy sklepy, restauracje czy puby posiadające komfortowe warunki? Coraz częściej klimatyzatory stają się elementem naszego życia. Łatwe w obsłudze, ciche, prawie niewidoczne - dają poczucie komfortu często za o wiele niższą cenę niż sądzimy.

Obecnie klimatyzacja nie jest już oznaką luksusu. Stanowi natomiast standardowe wyposażenie nowoczesnych budynków biurowych i handlowych, instalowana na równi z ogrzewaniem czy innymi instalacjami niezbędnymi do użytkowania obiektu. Dzięki klimatyzacji komfort życia w budynku w nią wyposażonym jest bardzo wysoki nawet w upalne letnie dni.

Do czego służy klimatyzator?

Większość zapytanych osób powiedziałaby, że chłodzi. Jednak zadaniem klimatyzatorów nie jest wytwarzanie chłodu, ale tak naprawdę - transport energii cieplnej z pomieszczenia klimatyzowanego na zewnątrz lub odwrotnie. Klimatyzator to pompa ciepła, która latem chłodzi a zimą grzeje.

Można powiedzieć, że klimatyzator pozwala stworzyć optymalne warunki pod względem temperatury w pomieszczeniu. Ale nie tylko, bo oprócz tego osusza powietrze, oczyszcza je i steruje jego przepływem.

Organizm człowieka ma zdolność samoczynnej regulacji temperatury ciała. Polega ona na oddawaniu ciepła do otoczenia. Żeby organizm był chłodzony (a raczej nie uległ przegrzaniu) podczas upału krew przemieszczana jest w kierunku skóry. Im wyższa jest temperatura otoczenia i większa wilgotność powietrza tym mniej skuteczny jest ten efekt. Obniżając jednocześnie temperaturę i wilgotność oraz utrzymując określoną prędkość przepływu powietrza, można sprawić, by osoba przebywająca w pomieszczeniu czuła sie komfortowo. Warunki idealne dla człowieka to temperatura 21-26 °C, wilgotność 40-60% i prędkość powietrza około 20 cm/sek.

Przy wyborze klimatyzatora powinniśmy skontaktować się z firmą branży klimatyzacyjnej, która udzieli wszelkich wskazówek technicznych. Ilość parametrów potrzebnych do odpowiedniego doboru urządzenia jest znaczna a są to min.: wielkość pomieszczenia, które chcemy chłodzić, jego nasłonecznienie, grubość ścian, rodzaj i grubość izolacji, liczba okien i drzwi, liczba osób przebywających zazwyczaj w pomieszczeniu, czy są osoby palące papierosy. Bardzo ważną cechą klimatyzatora jest jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nowoczesne urządzenia wykorzystują technologię inwerterową, która pozwala na oszczędność energii na poziomie 40% w porównaniu do klimatyzatorów konwencjonalnych. Klimatyzatory inwerterowe charakteryzują się większą kulturą pracy, pracują ciszej, są bardziej efektywne i mają mniejsze gabaryty.

Ponadto należy pamiętać, iż do pomieszczenia klimatyzowanego powinien być zapewniony dopływ świeżego powietrza. Nie jest sztuką przebywać w schłodzonym pomieszczeniu, gdzie oddychamy wciąż tym samym powietrzem. Bedzie ono zanieczyszczone, pełne dymu tytoniowego, roztoczy, pleśni, bakterii oraz produktów spalania gazu. Nie wszystkie firmy instalujące klimatyzacje biorą ten aspekt pod uwagę. Jest to bardzo ważne dla naszego zdrowia i firmy zajmujące się klimatyzacją powinny się o to zatroszczyć. W przypadku urządzeń klimatyzacyjnych muszą być zainstalowane przez wykwalifikowaną osobę, posiadającą odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, powinien to zrobić fachowiec. Źle wykonany montaż może być przyczyną uszkodzenia urządzenia, a także unieważnienia gwarancji przez producenta i autoryzowany serwis.

Istnieją dwa sposoby dostarczenia chłodu do pomieszczeń

 1. Przez nawiew chłodnego powietrza do pomieszczeń za pomocą sieci kanałów rozprowadzonych po całym budynku. Jednostka wewnętrzna klimatyzacyjna znajduje się w wyznaczonym pomieszczeniu lub strychu. W pomieszczeniach znajdują się kratki nawiewne i wyciągowe, sterowanie pracą urządzenia odbywa się przez sterownik umieszczony na ścianie. Jednostka zewnętrzna musi być zainstalowana na zewnątrz budynku. Obydwie jednostki połączone są instalacją wykonaną z rur miedzianych i przewodów elektrycznych.

2. Przez umieszczenie klimatyzatora w pomieszczeniu które chcemy schłodzić lub ogrzać. Jednostka wewnętrzna najczęściej zamocowana jest na ścianie pomieszczenia, klimatyzator obsługuje się za pomocą bezprzewodowego pilota.

Klimatyzatory wewnętrzne mają różny kształt i gabaryty można je dobrać w zależności od preferencji i gustu klienta. Czy klimatyzator może wyglądać dobrze? Jak najbardziej może a nawet powinien. Niejednokrotnie o decyzji zakupu danego modelu decyduję jego wygląd. Firma LG wyszła naprzeciw klientom i stworzyła serię Art Cool Galeria. Przedni panel klimatyzatora pełni funkcję ramy na zdjęcie. W połączeniu z prostym, lecz swym smukłym wyglądem, Art Cool Gallery łączy sztukę z technologią.

Najnowsza linia klimatyzatorów LG z serii Art Cool Galeria to inny wymiar klimatyzacji. Poza doskonałymi parametrami technicznymi urządzenie dodatkowo cieszy wzrok. Elegancka kwadratowa obudowa posiada otwierany przedni panel. Pełni on funkcję ramy obrazu, w której producent zamieścił reprodukcję dzieła Gustawa Klimta („Pocałunek"). Użytkownik może samodzielnie i w łatwy sposób wymienić obraz w zależności od gustu i ewentualnych potrzeb dekoracyjnych. Innowacyjny i elegancki wygląd klimatyzatora zapewnia mu zastosowanie w każdym, nawet najbardziej wymagającym wnętrzu.

Art Cool Galeria zapewnia przyjemne uczucie chłodu w całym pomieszczeniu, bo powietrze nawiewane jest równomiernie z trzech stron: z przodu i po bokach.

Klimatyzator świetnie nadaje się do mieszkań alergików, ponieważ posiada system 7 filtrów - Neo Plasma, który oczyszcza powietrze z kurzu, dymu papierosowego i innych alergenów.

Dodatkowym atutem klimatyzatora jest 24-godzinny programator i automatyczny restart, który po wyłączeniu zapamiętuje zadane parametry. Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą bezprzewodowego pilota.

Technologia inverterowa DC

Zamiast stosowania sprężarki o stałej prędkości, inwerterowy system wykorzystuje sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej, dostosowując ilość czynnika chłodniczego do potrzeb aktualnie panujących w pomieszczeniu celem odpowiedniego jego schłodzenia lub ogrzania. Powoduje to, że klimatyzatory z inwerterem są bardziej ekonomiczne i efektywne w pracy niż tradycyjne, pracują znacznie ciszej i posiadają najbardziej zaawansowane funkcje. Wszystkie jednostki inwerterowe LG mają 6 głównych zalet włączając funkcje takie jak:

 • większa oszczędność - do 44% w porównaniu z tradycyjnymi klimatyzatorami wyposażonymi w sprężarkę o stałej prędkości
 • sprężarka inverterowa DC
 • duże możliwości grzania - od temperatury zewnętrznej -10 °C
 • szybkie chłodzenie i grzanie
 • przyjemne odczucie komfortu przebywania w pomieszczeniu
 • cicha praca od 25 dB

Funkcja Jet Cool

Funkcja Jet Cool zapewnia szybkie schładzanie pomieszczenia. W tym trybie silny, chłodny strumień powietrza jest nawiewany do pomieszczenia przez 30 minut do momentu osiągnięcia wymaganej temperatury w pomieszczeniu.

System oczyszczania powietrza NEO Plasma to:

Antybakteryjne filtry - wstępne w pierwszym rzędzie usuwają duży kurz, pleśń. Potrójne filtry (3) składają się z filtra o ograniczonym składzie, który skutecznie eliminuje ból oczu i szyi. Wyposażone są w formaldehydowy filtr usuwający formaldehyd, który jest źródłem nowych domowych syndromów; zapobiega takim objawom jak zapalenie skóry, wymioty, zapalenie płuc. Filtry węglowe (2) o rozmiarze nano wyłapują cząsteczki zapachowe i całkowicie usuwają nieprzyjemne zapachy. Opracowany przez LG plazmowy system oczyszczania powietrza (5) usuwa nie tylko mikroskopijnej wielkości kurz, ale również domowe roztocza, pyłki i sierść zwierząt. Filtry Nano Bio Fusion (4) umożliwiają bioenzymom o wymiarze cząsteczek nano bezpośrednią penetrację ścianek komórki bakterii i alergenu, powodując ich rozkład i obumarcie.

Zalety i funkcje klimatyzatora

 • sprężarka inwerterowa zapewniająca oszczędność energii
 • trójstronny nawiew powietrza
 • system oczyszczania powietrza NEO Plasma
 • antykorozyjne złote lamele
 • funkcja Jet Cool
 • łatwa obsługa
 • naturalny nawiew powietrza (funkcja Chaos)
 • bezprzewodowy pilot
 • zdrowe odwilżanie
 • automatyczny tryb snu
 • 24-godzinne programowanie ON/OFF
 • automatyczny restart
 • filtr antybakteryjny
 • funkcja gorącego startu
 • automatyczne oczyszczanie

Przykładowe ceny montażu klimatyzacji - czerwiec 2011 r.

Cena montażu 1mb. instalacji freonowej (z materiałem)      50 do 70 zł

Cena montażu klimatyzatora 800 do 1200 zł

(z materiałem do 3 mb.)

Cena sklimatyzowania 1 pokoju 20 m2         od 1700 zł

Cena sklimatyzowania 1 pokoju 40 m2         od 2400 zł

Cena wykonania instalacji klimatyzacji w domu 150 m2     ok. 3500 zł

+ cena urządzeń (klimatyzatorów)

Cena wykonania instalacji klimatyzacji w domu 250 m2     ok. 4500 zł

+ cena urządzeń

Cena przeglądu sezonowego klimatyzatora w zakresie        150-200 zł

wyczyszczenie wymienników, odgrzybianie, wyczyszczenie filtrów

sprawdzenie ciśnień, sprawdzenie poprawności działania urządzenia

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>