Ogrzewanie -> kominki
Ogrzewanie kominkowe
Najpopularniejszy system wspomagający główny system grzewczy. Zastosowanie kominka do wspomagania tradycyjnej instalacji może dać oszczędność liczoną w tysiącach złotych rocznie.
Tradycyjne kominki z otwartym paleniskiem (6-10 tys. w zależności od wykończenia) nie są ekonomiczne - ogrzewają tylko pomieszczenie w którym się znajdują. Drewno spala się w nich bardzo szybko, a większość ciepła ulatuje przez komin.
Zastosowanie kominka z zamykanym wkładem (10-15 tys. zł) powoduje ponad dwukrotnie mniejsze zużycie drewna niż w systemach otwartych, przy dodatkowej możliwości zastosowania systemu transportującego ciepło do innych pomieszczeń. Powietrze ogrzane przez metalową obudowę wkładu kominkowego jest kierowane do kanałów rozprowadzonych do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń. Kanały można rozprowadzić tak, by były niewidoczne. W nowo budowanych budynkach najlepiej ukryć je pod wylewką, w budynkach istniejących można je umieścić w sufitach podwieszanych. Do wykonania instalacji wykorzystuje się zaizolowane termicznie aluminiowe przewody o średnicy 100-160 mm, zakończone specjalnymi nawiewnikami.
W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują kominki z płaszczem wodnym (10-15 tys.). Tego typu kominek to w praktyce cała kotłownia z różnego rodzaju automatyką. W tym systemie nośnikiem ciepła jest woda zasilająca instalację c.o. Od tradycyjnej instalacji kominkowej z nadmuchem ciepła instalacja wodna jest bardziej ekonomiczna, gdyż w tej pierwszej po wygaśnięciu kominka ogrzewanie przestaje działać niemal natychmiast, a instalacja wodna, dzięki temu, że woda akumuluje znaczną ilość ciepła, może oddawać ciepło jeszcze wiele godzin po wygaśnięciu kominka. Kominek z płaszczem wodnym pozwala, w odróżnieniu od tradycyjnego, na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.
Domy gotowe
Domy Kraków >>
Budowa domów
Budowa domów Kraków >>
Kalkulacja domów
Kalkulacje domów >>