Dachy -> rynny

Rynny i rury spustowe - system odwodnienia dachu

W skład systemu wchodzą rynny i rury spustowe. Odprowadzają one wodę opadową i topniejący śnieg na zewnątrz budynku.

Rynny biegną wzdłuż dachu, zbierając wodę z jego połaci. Z rynien woda spływa do pionowych rur spustowych, a stamtąd jest odprowadzana do studzienek lub do kanalizacji, ewentualnie na działkę - w odpowiedniej odległości od budynku. Rynny mają różne kształty przekroju poprzecznego. Najczęściej stosowane i jednocześnie najbardziej wydajne są rynny o przekroju półokrągłym.

Rury spustowe mają przekrój okrągły, kwadratowy lub prostokątny. Rury okrągłe mogą być łączone z rurami kwadratowymi specjalnymi elementami łączącymi. Przekrój rury spustowej powinien wynosić nie mniej niż 3ŕ4 przekroju rynny.

Zaprojektowanie systemu odprowadzania wody z dachu należy do architekta. Zgodnie z prawem budowlanym budynki do wysokości 4,5 m i powierzchni dachu do 100 m2 nie muszą być wyposażone w system odwodnienia, pod warunkiem, że mają odpowiednio ukształtowanie okapy. W innych przypadkach musimy taki system przewidzieć.

Rynny i rury spustowe z blachy stalowej wykonuje się z wytłaczanej blachy stalowej ocynkowanej, niewykończonej lub powlekanej obustronnie plastizolem albo lakierowanej, czasami z blachy stalowej powlekanej cyną.

Ich trwałość wynosi 30-50 lat. Rynny i rury spustowe aluminiowe wykonuje się z blachy aluminiowej powlekanej farbami akrylowymi. Ich trwałość wynosi ok. 70 lat.

Mogą być odlewane, wytłaczane, wytłaczane ciągłe. Rynny wykonane w systemie ciągłym nie mają połączeń na długości ściany. Są więc bardzo szczelne.

Rynny i rury spustowe miedziane produkuje się z blachy miedzianej (mogą być dodatkowo powlekane cynkiem lub akrylem), która w wyniku działania czynników atmosferycznych pokrywa się zielonym nalotem, co nadaje jej efektowny wygląd.

Są bardzo trwałe (nawet do 150 lat). Rynny i rury spustowe z blachy cynkowo - tytanowej.

Podobnie jak blacha miedziana, pokrywają się patyną. Nalot koloru ciemno szarego, stanowi warstwę ochronną. Blacha ta składa się w 99,5% z czystego cynku (pozostałe składniki stopu to: miedź, aluminium, tytan). Trwałość systemów rynnowych wykonanych z blachy cynkowo - tytanowej wynosi ok. 100 lat.

Rynny i rury spustowe z PVC produkuje się z wysokoudarowego polichlorku winylu, barwionego w masie. Ich zalety: trwałość, łatwość montażu, odporność na działanie czynników atmosferycznych, niska cena.

Nie wymagaja konserwacji ani malowania, nie ulegają korozji, są odporne na działanie promieniowania UV.

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>