Instalacje -> inteligentny dom

Nowoczesne instalacje elektryczne

W nowobudowanych czy remontowanych budynkach zawsze problemem jest wyznaczenie miejsc i określenie sposobu załączania oświetlenia, sterowania roletami itp. Wykonanie instalacji elektrycznej w tradycyjny sposób wymaga wyznaczenie przez inwestora i projektanta dokładnie punktów w których mają załączać się określone lampy. Jakiekolwiek późniejsze zmiany w aranżacji powodują konieczność istotnych przeróbek.

Wykonanie instalacji nowoczesnej i przemyślanej opartej o automatykę centralną lub rozproszoną minimalizuje skutki zmian projektowych a także wprowadza nowe opcje sterowania nie możliwe do realizacji w tradycyjnych instalacjach.

Dotychczasowe instalacje elektryczne sterujące oświetleniem, ogrzewaniem, roletami działają jako samodzielne i niezależne. Nadszedł czas by to zmienić. Wszystkie instalacje powinny działać razem, współpracować ze sobą, komunikować się, lepiej służyć Twoim potrzebom. Powinny zwiększać komfort i bezpieczeństwo, prowadzić do oszczędności energii oraz umożliwiać dokonywanie dowolnych zmian i rozbudowę w miarę zmieniających się potrzeb użytkowników. Dlatego celem jest integracja instalacji i urządzeń elektrycznych: oświetlenia i systemów alarmowych, urządzeń audio/video i komputerów, telefonu i klimatyzacji itd.

Najprościej mówiąc nowoczesna instalacja powinna Ci umożliwiać:

1. Gdy wychodzisz z domu, po włączeniu systemu alarmowego automatycznie (oczywiście jeśli jest taka potrzeba) zamykają się rolety zewnętrzne, obniża się temperatura w pokojach, lampy i sprzęt AV same się wyłączają..

2. Podczas Twojej nieobecności może zostać zasymulowane normalne „życie" budynku. Także jeśli zaczął padać deszcz a rolety są podniesione automatycznie zostaną opuszczone i szyby będą dłużej czyste.

3. Po powrocie pilot automatycznie otwiera bramę i zapala oświetlenie podjazdu i w garażu. Rozbrojenie alarmu powoduje podniesienie rolet, załączenie potrzebnego oświetlenia.

Sterowanie może być realizowane z przycisków, paneli i tabletów dotykowych, czujek, pilotów itp.

Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów. Obecnie większość czasu spędzamy w domu w godzinach wieczornych. Zatem oświetlenie musi być odpowiednio dostosowane do nastroju i okazji. Jeśli istnieje wiele wejść do pomieszczenia i/lub wiele przełączanych źródeł światła, tradycyjna instalacja staje się bardzo skomplikowana. W przypadku sterowania inteligentnego nie sprawia to żadnego problemu. Możemy popuścić wodze fantazji i sprawnie stworzyć w domu niepowtarzalną atmosferę.

W niektórych pomieszczeniach warto rozważyć dodatkowo ściemnianie lamp. Takimi pomieszczeniami są salon (dla uzyskania np. nastrojowego oświetlenia), korytarz między sypialnią, a łazienką (aby w nocy światło nie oślepiało zaspanego domownika), sypialnia i pokój dzieci (dzieci nie lubią zasypiać w ciemnościach).

W pomieszczeniach dużych lub reprezentacyjnych warto zaprogramować kilka scen (nastrojów) oświetleniowych. Innego oświetlenia potrzebujemy przy romantycznej kolacji, innego, gdy odwiedzą nas znajomi, jeszcze innego, gdy czytamy lub oglądamy telewizję. Scena oświetleniowa to kilka lamp włączonych równocześnie, każda z indywidualną mocą. Teraz można jednym przyciskiem zmienić „nastrój" z np. romantycznego na ogólny. W jednej chwili zapalamy wtedy kilka lamp, a gasimy inne. Wszystko po naciśnięciu jednego przycisku. W skład każdej sceny mogą wchodzić także rolety, ogrzewanie i inne urządzenia, co znacznie zwiększa możliwości szybkiej zmiany nastroju.

W ogrodzie, w którym zainstalowane są lampy również warto stworzyć kilka scen oświetleniowych zależnie od okazji. Ich włączanie oraz sterowanie poszczególnymi lampami warto wykonywać z pilota radiowego noszonego w kieszeni, zamiast wchodzić po to do domu.

Ile to kosztuje?

Najczęstsze pytanie. Na pewno więcej niż tradycyjna instalacja należy pamiętać o możliwościach i wygodzie jakie stwarza. Koszt samego oprzewodowania (na etapie stanu surowego) jest ok. 30% wyższy od tradycyjnych instalacji. Koszt elementów sterująco-wykonawczych można później rozłożyć na dłuższy czas. Na początku montuje się elementy niezbędne a z czasem można doposażyć instalację uzyskując nowe lub rozszerzyć istniejące funkcje. Koszt instalacji i osprzętu podstawowego dla budynku ok. 160 m2 już od 25-35 tys.zł.

Firma nasza oferuje wykonawstwo instalacji elektrycznych, alarmowych, teletechnicznych wraz z projektem „pod klucz" jak również wyposażamy istniejące instalacje lub instalacje wykonywane przez inne firmy wg naszych wskazówek w osprzęt sterująco-wykonawczy.

Decyzję o rodzaju instalacji podejmujemy na długie lata i warto ją gruntownie przemyśleć, a zlecając roboty zwrócić uwagę, aby firma wykonawcza oprócz certyfikatu KNX/EIB dysponowała pracownikami o odpowiednich kwalifikacjach do wykonywania instalacji elektrycznych (wykształcenie, uprawnienia budowlane, świadectwo kwalif. E i D).

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>