Docieplenia

 

Ocieplenie ściany jednowarstwowej na zewnątrz styropianem lub wełną mineralną i odpowiednie zabezpieczenie izolacji tynkiem lub okładziną stworzyło ścianę dwuwarstwową i prostą w wykonaniu metodę termorenowacji budynku. Systemy te chronią elewacje przed działaniem wiatru i wilgoci, likwidują zjawiska przemarzania, a jednocześnie pozwalają dowolnie kształtować i naprawiać elewacje za pomocą wielokolorowych tynków o różnych fakturach, jak również za pomocą blach i okładzin z tworzyw sztucznych.

Systemy ocieplania i termorenowacji ścian
Metoda lekka ocieplania polega na przymocowaniu do ścian zewnętrznych budynku warstwy izolacji cieplnej i odpowiednim wykończeniu. Ocieplanie metodą lekką stosuje się przy projektowaniu ścian w budynkach nowo wznoszonych i w celu docieplenia ścian budynków już istniejących. Wskazane jest aby warstwę izolacji mocować na zewnątrz przegrody w celu ochrony ściany przed przemarzaniem i pękaniem pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Najpopularniejszymi metodami dociepleń budynku są: metoda lekka mokra, metoda lekka sucha.

Metoda lekka mokra polega na przymocowaniu do podłoża płyt ze styropianu, pokryciu ich cienką warstwą wyprawy zbrojonej siatką szklaną, a na koniec warstwą wykończeniową (tynk lub siding). Każda z tych warstw pełni określoną funkcję. Styropian stanowi właściwą izolację termiczną, siatka zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi, a warstwa wykończeniowa - przed wpływami atmosferycznymi.
Metodę lekką mokrą można stosować do ocieplenia ścian:
- murowanych (z cegły, pustaków ceramicznych i betonowych, betonu komórkowego), otynkowanych lub nieotynkowanych,
- betonowych monolitycznych i prefabrykowanych, z powierzchnią wykończoną lub niewykończoną

Różnice pomiędzy systemami ocieplenia oferowanymi przez różne firmy sprowadzają się do szczegółów takich jak: rodzaj zastosowanej wyprawy, masy klejącej, wykończenie płyt styropianowych oraz sposób ich mocowania do podłoża (tylko klej i łączniki), materiały dodatkowe (gruntujące).
Każdy system tworzy całość, w którym poszczególne materiały są tak zestawione, aby ocieplenie charakteryzowało się ustalonymi parametrami.

Metoda lekka sucha - polega na ociepleniu ścian płytami o wysokiej izolacyjności termicznej, które umieszcza się między elementami rusztu (z blachy stalowej ocynkowanej, impregnowanych łat drewnianych). Izolację zabezpiecza się od zewnątrz blachami, panelami PCV, lub sidingiem. Zaletą metody, stosowanej głównie w budownictwie przemysłowym jest możliwość prowadzenia robót dociepleniowych w zimie i duża odporność warstwy zewnętrznej na uszkodzenia mechaniczne. Wadą jest znacznie mniejszy wybór faktur i kolorów elewacji i wyższy koszt docieplenia niż w metodzie lekkiej mokrej.

Metoda natrysku pianki poliuretanowej, skrawków wełny mineralnej, lub szklanej polega na natryskiwaniu spienionej pianki na izolowane powierzchnie. Metodę stosuje się do ocieplania dachów, stropów, podłóg i ścian (można nią wypełniać szczeliny powietrzne w ścianach warstwowych). Ma zastosowanie zarówno przy budowie nowych obiektów jak również przy remontach, termorenowacji obiektów budowlanych i instalacji już istniejących. Technologia natrysku pozwala na całkowite wypełnienie przestrzeni, pokrycie izolowanych i docieplanych budynków i zapewnia niskie straty ciepła, co prowadzi do dużej oszczędności energii i redukcji kosztów poniesionych na ogrzanie budynku. Warstwa pianki o grubości 10 cm zapewnia współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,19 - 0,23 W/m2K.

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>