Zakładamy trawnik

Trawnik to jeden z najważniejszych elementów od którego zależy wygląd ogrodu. Zadbany dodaje uroku, jest tłem dla innych roślin podkreślając ich urodę, zaś zaniedbany szpeci całość. Piękna zielona murawa to miejsce gdzie chętnie spotykamy się z przyjaciółmi, gdzie bawią się nasze dzieci oraz miejsce, z którego najlepiej obserwuje się cały ogród.

Aby być zadowolonym ze swego zielonego salonu należy przed jego założeniem odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

1. Jak chcemy użytkować nasz trawnik? Czy powinien to być trawnik rekreacyjny- do grania w piłkę, kometkę, zabaw dzieci, deptania? Czy ma to być krótko strzyżona i wypielęgnowana murawa do oglądania? Czy też posiadamy dużą powierzchnię ogrodu i na jednej części chcemy mieć trawę krótko strzyżoną a na innej części łąkę z polnymi kwiatami, gdzie przylatują ptaki, motyle, przychodzą zwierzęta, gdzie toczy się ciekawe życie, które będziemy mogli podpatrywać?

2. Ile czasu i pracy możemy poświęcić na utrzymanie trawnika? Pamiętajmy- im regularniejsza jest jego forma z odpowiednio wykończonymi brzegami, bez wysepek z roślinami, bez stoków o nachyleniu większym niż 30 st.- tym łatwiej i szybciej kosi się trawę.

3. Jakie warunki glebowe są w miejscu gdzie chcemy założyć trawnik? Czy jest tam dostatecznie dużo światła? Jeśli powierzchnia jest mocno zacieniona to lepiej posadzić byliny cieniolubne, a jeśli po deszczu długo utrzymuje się woda- lepiej sprawdzą się rośliny lubiące wilgotne podłoże.

4. Czy chcemy mieć trawnik natychmiast, czy możemy poczekać jakiś czas?

5. Ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na jego założenie?

Znając odpowiedzi na te pytania możemy przystąpić do prac. Najłatwiej jest zatrudnić firmę ogrodniczą, zlecić jej założenie trawnika z rolki oraz systemu nawadniania, potem zapłacić za jego pielęgnację i problem z głowy. Należy sobie jednak zdać sprawę z tego, że to najkosztowniejszy sposób na udany trawnik. Jeśli jednak ogródek jest niewielki, a trawnik zajmuje niewiele miejsca, to sprawa jest godna zastanowienia.

Trawnik z rolki

Trawniki w rolkach produkowane są przez specjalistyczne firmy. Darń wysokiej jakości powinna być gęsta, jednolicie zielona, bez chwastów, warstwa ziemi przerośnięta korzeniami powinna mieć grubość od 2 do 4 cm. Płaty darni zazwyczaj mają 1 m kw. i mogą być zrywane bezpośrednio z gruntu, lub są uprawiane na folii. Pamiętajmy, że warunkiem przyjęcia się trawnika z rolki jest systematyczne nawadnianie. Podłoże pod trawnik z rolki należy przygotować tak jak pod zwykły trawnik, powierzchnia musi być gładka i starannie wyrównana, aby łatwo dopasować brzegi murawy. Po świeżo rozłożonej darni nie wolno chodzić, a jeśli jest to konieczne, należy położyć deskę i przejść po niej.

Prace wstępne

Jeśli dysponujemy mniejszymi funduszami lub chcemy popróbować swych sił w ogrodzie sami zabieramy się do pracy. Zaczynamy od przygotowania podłoża i odpowiedniego doboru nasion, gdyż wygląd trawnika w dużej mierze jest uzależniony od tych dwóch czynników. Jeśli nasz trawnik ma służyć rekreacji należy zakupić odpowiednią mieszankę traw. Powinny znaleźć się w niej nasiona rajgrasu angielskiego, kostrzewy czerwonej i niewielkie domieszki kostrzewy owczej, wiechliny łąkowej . Najlepiej kupić gotowe mieszanki na taki rodzaj trawnika np. Pokon "trawnik rekreacyjny", Najlepsze trawy z Iławy"mieszanka traw sportowa". W sklepach ogrodniczych znajdziemy również wiele gotowych mieszanek na murawy ozdobne. Jeśli nasz trawnik ma być łąką kwiatową kupujemy gotową mieszankę w sklepie, albo korzystamy z porad na stronie www.luczaj.com

Aby trawnik był piękny w przyszłości już dziś musimy zadbać o glebę. W pierwszej kolejności pozbywamy się chwastów. W tym celu przekopuje się glebę widłami (mniejsze ogrody) bądź glebogryzarką albo bronami (większe ogrody) aby wydobyć korzenie, kłącza wszystkich rosnących tam roślin. Jeśli ograniczymy się tylko do przekopania ziemi pod przyszły trawnik, to przyczynimy się do rozmnożenia chwastów poprzez podział korzeni. Gdy chcemy szybciej i łatwiej osiągnąć efekt usunięcia chwastów możemy zastosować silnie działający preparat przeciw chwastom np.Roundup, ale uwaga- preparat działa na wszystkie rośliny również te, których nie chcemy usunąć. Dlatego opryski robi się w dni bezwietrzne i z dużą ostrożnością. Na opryskanych miejscach przez najbliższe dwa tygodnie nie możemy kopać, siać, spulchniać. Jeśli chwasty dalej będą rosły zabieg należy powtórzyć. Gdy zabieg przyniesie pożądany skutek grabimy pozostałości chwastów, usuwamy kamienie, przekopujemy wierzchnią warstwę gleby i wyrównujemy teren.

Następnym etapem jest poprawa struktury gleby. Jeśli jest gliniasta należy jej wierzchnią warstwę zmieszać z piaskiem (zwykły piasek budowlany), zaś jeśli jest zbyt piaszczysta należy dodać ziemi kompostowej bądź torfu. Równie ważna jest kwasowość gleby, którą możemy zbadać sami odczynnikami kupionymi w sklepie ogrodniczym. W tym celu pobieramy próbki z kilku różnych miejsc w ogrodzie (dla trawnika wystarczy z głębokości 10 cm), jeszcze przed ewentualnymi zabiegami chemicznymi. Dla trawnika optymalne jest ph 5,5-6.

Jeśli wierzchnia warstwa gleby jest bardzo zniszczona po budowie ponieważ nasi fachowcy wszędzie rozsypywali wapno, środki chemiczne itp. jedynym wyjściem z sytuacji jest zakupić ziemię w firmie ogrodniczej i wymienić na nową. Szkoda naszych późniejszych zabiegów i pieniędzy jeśli trawnik nie będzie miał dobrych warunków do życia.

Siew

Przygotowane podłoże powinniśmy wzbogacić nawozem wieloskładnikowym, który stosujemy w ilości zgodnej ze wskazówkami producenta na opakowaniu.

Nawóz mieszamy z glebą a następnie wyrównujemy teren drewnianą listwą. Aby ułatwić siewkom zakorzenienie się trzeba teren lekko zagrabić, a następnie wysiać nasiona ręcznie lub siewnikiem. Siejemy w dwóch kierunkach (na krzyż) aby równomiernie pokryć cały teren. Im gorsza gleba, tym więcej należy wysiać nasion na mkw. powierzchni.

Po zakończeniu siewu nasiona przykrywamy cienką warstwą ziemi ogrodowej lub torfu aby nie wysychały, następnie powierzchnię trawnika wałujemy i obficie podlewamy ale tak, żeby nie powstały kałuże. Proces wykiełkowania nasion trwa od 14 do 20 dni, a temperatura kiełkowania wynosi 8 ľC. W tym czasie musimy zapewnić uprawie stałą wilgotność i zraszać trawnik regularnie. Jeśli nasiona nie będą miały dostatecznie dużo wilgoci nie wzejdą lub wzejdą tylko niektóre. Najbardziej wartościowe gatunki w mieszance trawnikowej kiełkują najpóźniej, dlatego nie należy zaniedbywać zabiegu podlewania.

Najlepszym okresem dla wysiewu nasion trawy jest późna wiosna, kiedy gleba już lekko obeschła po zimie a wiosenne słońce zdążyło ją trochę nagrzać. Jeśli nie założymy trawnika na wiosnę możemy to zrobić wczesną jesienią. Oczywiście jeśli mamy wystarczająco dużo samozaparcia zrobimy to i latem, ale nasi synoptycy zapowiadają duże upały a nasiona wymagają dużo wody i nie lubią palącego słońca.

Koszenie

Trawa rośnie intensywnie i wygląda pięknie tylko wtedy, gdy jest prawidłowo koszona, nawadniana i nawożona. Gdy trawa przekroczy wysokość 5 cm kosimy ją pierwszy raz. Nadają się do tego wszystkie typy kosiarek za wyjątkiem bardzo ciężkich. Pierwsze koszenie należy wykonać na 3 cm wysokości aby pobudzić trawę do wzrostu. Jeśli nasza kosiarka nie ma kosza na pokos należy bardzo ostrożnie zgrabić ściętą trawę, uważając aby nie uszkodzić młodych roślin a następnie trawnik zwałować. Chcąc mieć piękny i zadbany trawnik kosimy go raz w tygodniu na wysokość 3-4 cm, gdyż częste koszenie zwiększa gęstość i wytrzymałość murawy. Od końca kwietnia do końca czerwca, gdy trawy bujnie rosną, możemy kosić trawnik 2 razy w tygodniu. W miesiącach letnich, zwłaszcza podczas dużych upałów, okres między koszeniami można wydłużyć, należy również uważać aby nie przyciąć trawy za krótko co mogłoby spowodować osłabienie roślin. Jeśli wybierzemy się na urlop a nie mamy zaprzyjaźnionego sąsiada, któremu moglibyśmy się zrewanżować koszeniem trawnika podczas jego urlopu, nie martwmy się. Długą trawę również można kosić. Nie ścina się od razu na krótko, lecz stopniowo skraca w przeciągu 2 tygodni- najpierw o połowę długości, później znowu trochę, aby wreszcie dojść do pożądanej wysokości. Pamiętajmy, że trawa często koszona i intensywnie użytkowana wymaga częstszego zasilania. O wzroście i soczystej zieleni decyduje azot, zaś fosfor dobrze wpływa na rozwój korzeni. Najlepiej zastosować gotowe mieszanki nawozów przeznaczone specjalnie do trawników. Tylko tzw. „łąkę polską" kosimy dwa razy w roku aby nie zniszczyć nasion polnych kwiatów. Rośliny, które gdzie indziej są zmorą ogrodnika tutaj stanowią ozdobę trawnika np. stokrotki, jaskry, maki, firletka. Wabią motyle, pszczoły, żyje tu wiele gatunków owadów, przylatuje mnóstwo ptaków- obserwacja tego świata może dostarczyć domownikom wiele przyjemności.

Walczymy z chwastami

Szczególnie uciążliwe są gatunki wieloletnie, które psują widok idealnej murawy. Należą do nich mniszek lekarski, krwawnik pospolity, babka lancetowata, stokrotka polna, koniczyna biała. Z roślin jednorocznych najgorsze są te, które odrastają z odciętej podczas koszenia łodygi np. rdest ptasi, wiechlina pospolita. Gdy trawa zacznie wschodzić, przez najbliższe sześć miesięcy nie powinno się stosować żadnych środków chemicznych przeciw chwastom. W tym czasie usuwamy je ręcznie, lub przez częste koszenie. Chwasty najlepiej usuwać kiedy są jeszcze młode, ale nie za małe. Nie należy dopuszczać do zawiązania przez nie nasion, ani mocnego systemu korzeniowego.Nasiona niektórych chwastów produkowane są w olbrzymich ilościach i mogą przetrwać w trawie przez wiele lat (np. pokrzywa, babka). Dopiero w drugim roku po założeniu trawnika, kiedy trawa jest już dobrze ukorzeniona można użyć środków chemicznych np. Antychwaścik SP, Mniszek Ultra, Bofix. Należy je zastosować na początku wegetacji kiedy rośliny intensywnie rosną.

Areacja i wertykulacja

Czasem na powierzchni trawnika zwłaszcza tam, gdzie jest zbyt wilgotno, gleba zwięzła i ph zbyt niskie pojawia się mech. Wtedy trawnik należy poddać napowietrzeniu czyli aeracji. Wykonuje się w murawie okrągłe otwory na głębokość 2-3 cm, przez które powietrze dostaje się do dolnych warstw korzeni. Jeśli powierzchnia trawnika jest również zbita i zfilcowana (może to być konsekwencją koszenia bez kosza) należy wykonać zabieg wertykulacji czyli nacięcia darni. Możemy użyć do tego wideł amerykańskich, specjalnych butów z kolcami, aeratora ręcznego lub mechanicznego.

Po zabiegu grabiami zbiera się resztki trawy i filcu, a w miejsca puste dosiewa się trawę tego samego gatunku co reszta trawnika. Powstałe dziurki, bądź nacięcia rozluźnią strukturę podłoża, ułatwią dostęp powietrza, wody i nawozów. Najczęściej tych zabiegów wymagają trawniki rekreacyjne wykorzystywane jako boiska, place zabaw. Jeśli mamy trawnik tylko ozdobny zabieg wykonujemy raz do roku - późną jesienią. Aby zabieg był skuteczny napowietrzanie wykonujemy gdy gleba jest wilgotna a trawnik ścięty na wysokość 3 cm. Zagłębienia powstałe podczas areacji można uzupełnić piaskiem, albo rozdrobnioną grabiami ziemią wydobytą z otworów. Areację trawników z rolki można wykonać dopiero w następnym sezonie po ich ułożeniu.

 

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>