Otoczenie domu

 

Coraz większą uwagę poświęcamy otoczeniu naszego domu, słusznie traktując je,  nie tylko jako dopełnienie całości działań inwestycyjnych, ale przestrzeń organicznie związaną z naszym domem, w której wypoczywamy (ogród) i która zapewnia nam bezpieczeństwo oraz poczucie prywatności (ogrodzenie). Rynek od wielu lat rozumie i reaguje na te potrzeby, mamy więc do wyboru coraz więcej elementów małej architektury, materiałów na drogi, ścieżki i tarasy, propozycji ogrodzeń. Jest coraz bardziej kolorowo, ekologicznie i coraz ... taniej. W ciągu ostatnich 10 lat można zaobserwować, podobnie jak w innych działach budownictwa tendencje do zastępowania materiałów uchodzących do tej pory za podstawowe ich lżejszymi i, w większości wypadków, tańszymi odpowiednikami. Trudno jednoznacznie ocenić to zjawisko, bo zupełnie inną miarą powinniśmy traktować proces "odchudzania" w obrębie jednego produktu, inaczej zaś zastępowanie jednego produktu przez drugi, który mimo tego, że jest tańszy i  mniej prestiżowy, może doskonale spełniać swoje funkcje. Przegląd tych wymienników rośnie z roku na rok: ręcznie kute ogrodzenia zastępowane są przez stalowe ogrodzenia prefabrykowane, a często wręcz stalowy panel, ogrodzenia z kamienia naturalnego znalazły swego zmiennika w betonie doskonale je imitującym, drewno na taras w kompozycie. Zmiany te nie tylko nie pogarszają estetyki, ale coraz częściej lepiej współgrają z otoczeniem niż dotychczasowe pewniaki. Powlekany panel, lub siatka doskonale wyglądają (a praktycznie ich nie widać , gdyż zupełnie wtapiają się w tło) wśród otaczających je roślin, betonowe ogrodzenia coraz częściej współgrają z betonowymi ,doskonale imitującymi kamień, płytkami elewacyjnymi produkowanymi bardzo często przez tego samego producenta niejako w komplecie. Do tego możemy zamówić kostkę brukową i elementy małej architektury w tych samych kolorach...

Czasem zamienniki są łatwiejsze w użytkowaniu od materiałów, których są zamiennikami. Doskonałym przykładem może tu być kompozyt coraz chętniej stosowany na tarasach i balkonach.

Najlepsze, wykonane z mieszanki mączki drzewnej (gwarantuje w wyrobie stosunkowo wysoką, wynoszącą ok 30-50 procentową zawartość drewna) i PCV (odporność na promienie UV, wilgoć, porowatość zapewniającą antypoślizgowość), do złudzenia przypominają drewno egzotyczne. Są łatwe w montażu, proste, często dłuższe od desek drewnianych i praktycznie nie wymagają konserwacji.

Skoro zmienniki są tak dobre wypada zadać sobie pytanie o przyszłość kamienia, klinkieru, drewna. Czy za kilka lat będziemy chodzić tylko po betonowych kostkach i spędzać  czas na tarasach wyłożonych kompozytem, a piękne kamienie -piaskowce, granity, sjenity, porfiry i wapienie będą występować tylko w ogrodzeniach  i brukach z ubiegłego wieku?

Wydaje się, że nie ma takiej obawy, choć relatywnie mały wybór tych towarów w budowlanych marketach, rządzących budowlanym rynkiem, może takie wrażenie stwarzać. Można to jednak w bardzo prosty sposób wytłumaczyć niechęcią największych producentów do poddania się dyktatowi masowego rynku. Tam gdzie liczy się często ręczna robota, pełny wybór wzorów i kolorów, najwyższa jakość nie tylko samego produktu, ale również obsługi i serwisu, markety muszą ustąpić pole mniejszej, ale akurat w tym segmencie rynku bardzo sprawnej konkurencji. Dlatego po zakup kamienia, najlepszych marek klinkieru, wysokiej klasy drewna egzotycznego,  należy udać się do specjalistycznych sklepów, w których znalezieniu internet może pomóc, ale nie zastąpi ich w postaci sklepów internetowych, gdyż ważny w tym wypadku jest nie tylko kontakt wzrokowy z produktem i osobisty ze sprzedawcą, ale również odpowiednia koordynacja logistyczna - w większości przypadków są to materiały ciężkie - specjalistycznego transportu.

Coraz większą rolę w aranżacji otoczenia odgrywa roślinność i światło. O roli roślinności i różnorodności  piszemy w innym artykule. W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na bardzo duży rozwój w ostatnich latach wszelkiego rodzaju szkółek i centrów ogrodniczych, oferujących roślinność praktycznie na każdą kieszeń i na każdy gust.

Oświetlenie domu i ogrodu jest niezbędne ze względów praktycznych, użytkowych i estetycznych. Właściwie oświetlone wejście, podjazd, taras zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a odpowiednie oświetlenie ogrodu pomaga nie tylko korzystać z jego uroków do późnych godzin wieczornych, ale przez podświetlenie odpowiednich stref, roślin, wydobywa dodatkowe piękno, którego nie dostrzegamy przy świetle dziennym.

Gdy dysponujemy dużym terenem warto zastanowić się nad strefami rekreacyjnymi - zarówno czynnymi w postaci boiska, jak i wypoczynkowymi - staw, oczko wodne. Często  szukamy szczęścia, wypoczynku i relaksu w odległych zakątkach świata, by po latach zorientować się, że nasz Eden jest tak blisko - w otoczeniu naszego domu...

 

Artur Krochmal

DobreBudowanie.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>