Okna i drzwi

 

OKNA

Okna dzielimy na:

- fasadowe- wbudowane w płaszczyznę ścian;

- połaciowe (dachowe)- wbudowane w płaszczyznę dachu.

 

Okno składa się z ramy zamocowanej we wnęce okiennej (ościeżnicy) oraz zawieszonych na niej skrzydeł. Skrzydło składa się z ramiaka oraz szyby. Element dzielący okno na części pionowe to słupek, na części poziome - nazywany jest ślemieniem. Elementy pionowe i poziome dzielące płaszczyzny skrzydła nazywamy szprosami. Skrzydło nazywa się prawym, gdy patrząc od strony zawiasów mamy je po prawej stronie (skrzydło zamyka się zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Skrzydło nazywa sie lewym, gdy patrząc od strony zawiasów mamy je po lewej stronie (skrzydło zamyka się przeciwnie do ruchów wskazówek zegara).

 

Ze względu na konstrukcję skrzydeł okna dzielimy na:

- zespolone, o skrzydłach trwale połączonych (skrzydło zewnętrzne jest zawieszone na wewnętrznym, z którym jest zespolone śrubami) i otwierających się razem,

- jednoramowe - jednoskrzydłowe, szklone szybami zespolonymi.

 

Ze względu na kierunek i sposób otwierania skrzydeł okna dzielimy na:

- rozwieralne - skrzydła otwierają się przez obrót wokół osi przechodzących przez zawiasy (mogą być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe),

- rozwieralno-uchylne otwierają się przez rozwieranie lub uchylanie, w zależności od położenia klamki,

- obrotowe - otwierają się przez obrót skrzydła wokół osi pionowej. Oś obrotu znajduje się pośrodku skrzydła lub nieco wyżej,

- uchylno-obrotowe, o podwójnym systemie otwierania. Można je otwierać (uchylać) od góry, a dodatkowoistnieje możliwość uniesienia dolnej krawędzi i obrót wokół krawędzi górnej,

- uchylne - uchylające się od góry,

- uchylno-przesuwne, umożliwiają podniesienie skrzydła i przesunięcie go w bok,

- przesuwne - otwierają się przez przesuwanie skrzydeł w pionie lub poziomie,

- nieotwieralne - pełnią rolę świetlików (doświetlają pomieszczenie).

 

Zależnie od materiału z jakiego są wykonane okna dzielimy na:

- drewniane,

- z PVC,

- aluminiowe,

- włókien szklanych.

 

Okna drewniane wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego, dębowego, mahoniowego (również z innych gatunków drewna egzotycznego). Najbardziej popularne drewno sosnowe powinno być najwyższego gatunku, o regularnym przebiegu słojów, bez sęków i wypełnień (sposób malowania powinien umożliwić obejrzenie rysunku drewna - często wady materiału przykrywa gruba warstwa farby).

 

Zalety okien drewnianych:

- duża sztywność,

- dobra izolacyjność termiczna,

- możliwość barwienia na etapie użytkowania,

- naturalny i „ciepły" wygląd,

- możliwość wyboru drewna egzotycznego.

 

Wady okien drewnianych:

- konieczność okresowej renowacji,

- możliwość wypaczenia,

- podatność na działanie grzybów, które powodują przebarwienia i gnicie.

 

Okna z PVC mają ramy z profili wykonanych z wysokoudarowego polichlorku winylu. Przekrój profili jest najczęściej trzy- lub czterokomorowy. Komory pełnią różne funkcje: izolacji termicznej, akustycznej, odwadniania, usztywnienia. Sztywność profili Z PVC jest znacznie mniejsza od sztywności ram drewnianych, dlatego muszą być dodatkowo wzmacniane wkładanymi do środka kształtownikami stalowymi. Kształtowniki muszą być zabezpieczone antykorozyjnie. Niedostatecznie usztywnione profile mogą się w trakcie eksploatacji odkształcać i powodować trudności przy otwieraniu i zamykaniu okien.

 

Zalety okien z PVC:

- duża trwałość (40-50 lat),

- łatwość konserwacji (tylko mycie),

- dowolność kształtu,

- duży wybór wzorów i kolorów,

- różnorodność profili okiennych,

- niska cena.

 

Wady okien z PVC:

- możliwość niedostatecznego usztywnienia ramy okiennej wskutek błędów wykonania,

- możliwość nagrzania do temperatury, przy której zagrożona jest stabilność kształtu,

- ograniczenie wymiarów ze względu na sztywność,

- możliwość wydzielania się szkodliwych zwiazków podczas pożaru.

 

Okna z aluminium

Ramy i ościeżnice okien aluminiowych wykonane są z aluminium. Profile(najczęściej trzykomorowe) aluminiowe składają się z zamkniętych komór powietrznych.

Typy profili aluminiowych:

- profil wykonany w całości z aluminium, z jednego wielokomorowego przekroju, tak zwany zimny. Ma bardzo niski współczynnik izolacyjności cieplnej. Stosuje się go w przegrodach wewnątrz budynku (ścianki działowe, drzwi wewnętrzne),

- profil z wkładem z tworzywa sztucznego, o trochę lepszej izolacyjności cieplnej. Można go stosować w przegrodach zewnętrznych.

W budownictwie mieszkaniowym profile aluminiowe stosuje się przede wszystkim w zabudowach balkonów, werand, oranżerii, ogrodów zimowych.

 

Okna połaciowe i wyłazy dachowe

Okna połaciowe są najczęściej wykonywane z drewna (sosna lub świerk), rzadziej z tworzywa sztucznego. Ościeżnice i skrzydła wykonane są z drewna klejonego warstwowo, impregnowanego.

Od strony zewnętrznej okna są zwykle zabezpieczone okładzina z blachy aluminiowej lub miedzianej, odporną na promieniowanie UV. Okna są wyposażone w nowoczesne okucia obwiedniowe, łączące skrzydło z ościeżnicą, umożliwiające ryglowanie skrzydła w ościeżnicy na całym obwodzie (w kilku punktach).

Okna połaciowe moga być montowane w dachach o różnych kątach pochylenia połaci i różnych typach pokrycia dachowego (trzeba tylko zastosować odpowiedni kołnierz uszczelniający dostosowany do rodzaju pokrycia).

Wyłaz dachowy jest to okno połaciowe rozwieralne, zaprojektowane na potrzeby dekarzy i kominiarzy, przeznaczone z reguły do poddaszy nieużytkowych.

 

Drzwi

Zależnie od funkcji, jaką pełnią w budynku drzwi dzielimy na:

- wewnątrzlokalowe (1) - oddzielają od siebie pomieszczenia tego samego mieszkania,

- wewnętrzne wejściowe (2) - prowadzą z klatki schodowej do mieszkania,

- zewnętrzne wejściowe (3) - prowadzą z budynku na zewnątrz.

 

W domu jednorodzinnym mówimy o drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych.

Skrzydło drzwiowe - otwierająca się część drzwi.

Ościeżnica - rama osadzona w otworze ściany, na której montuje się skrzydła.

Okucia - elementy wyposażenia drzwi: zawiasy, klamki, zamek, szyld osłaniający.

 

Zależnie od liczby skrzydeł drzwi dzielą się na:

- jednoskrzydłowe

- dwuskrzydłowe.

 

Ze względu na kierunek otwierania skrzydeł drzwi dzielą się na:

- prawe - przy otwieraniu do siebie obracają się w kierunku niezgodnym z ruchem wskazówek zegara (zawiasy są po prawej stronie),

- lewe - przy otwieraniu do siebie obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zawiasy są po lewej stronie),

 

Drzwi drewniane

Drzwi drewniane składają się z: ramy (część środkowa produkowana z drewna litego, lub klejonego)

Ramy produkuje się z drewna sosnowego, dębowego, modrzewiowego, mahoniowego. Wypełnienie ramy stanowią: karton w formie tzw. „plastra miodu", paski płyty pilśniowej ułożone w jodełkę lub kasetony z drewna litego. W drzwiach wejściowych do budynku, wewnątrz ramy umieszcza się jeszcze warstwę izolacji termicznej z płyt styropianu lub pianki poliuretanowej. Rama jest obustronnie oklejona pokryciem z płyt pełnych, płyt z otworami lub kilkuwarstwowym laminatem klejonym.

 

Ze względu na konstrukcję pokrycia rozróżniamy drzwi:

- płytowe - mają obustronne pokrycie wykonane z płyty pełnej nieprofilowanej (twardej płyty pilśniowej MDF lub płyty wiórowej),

- płycinowe - mają obustronne pokrycie wykonane z płyt z otworami, które wypełnia się tak zwanymi płycinami o różnych kształtach i wymiarach z litego drewna lub z płyty pilśniowej. Płyciny są często obramowane listewkami,

- płytowo-płycinowe mają obustronne pokrycie wykonane z pełnych płyt, tłoczonych w taki sposób, że wyglądem przypominają płyciny.

 

Drzwi z PVC

Rama jest wykonana z dwu- lub trójkomorowych profili z wysokoudarowego utwardzonego PVC, wzmocnionych kształtownikami ze stali ocynkowanej lub aluminium.

Drzwi z PVC są najczęściej płytowe lub płytowo-płycinowe, obitegładkimi lub tłoczonymi płytami z blachy aluminiowej, polichlorku winylu lub włókna szklanego utwardzonego żywicą poliestrową. Jako izolację termiczną w drzwiach wejściowych do budynku stosuje się piankę poliuretanową lub panele izolacyjne.

 

Drzwi aluminiowe

Rama jest wykonana z dwu- lub trójkomorowych profili aluminiowych. Drzwi aluminiowe mogą być płytowe, płycinowe lub płytowo-płycinowe, obite gładkimi lub tłoczonymi płytami, panelami z blachy stalowej. Drzwi wejściowe mają wkładki termoizolacyjne ze styropianu, wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej.

 

Drzwi stalowe

Maja ramę z drewna lub stalowych kształtowników, pokrytą obustronnie płytami stalowymi lub aluminiowymi o grubości 0,5 - 0,6 mm. Płyty mogą być wytłaczane lub gładkie, malowane albo oklejane folią imitującą drewno. Płyty gładkie są często pokryte płycinami z twardej płyty pilśniowej. Wypełnieniem jest sztywna pianka poliuretanowa, stanowiąca jednocześnie izolacją cieplną.

 

Drzwi antywłamaniowe

Drzwi antywłamaniowe mają najczęściej ramę ze stalowych kształtowników, wzmocniona dodatkowo: prętami ze stali hartowanej, kratą, profilowaną blachą. Rama jest obustronnie pokryta blachą stalową ocynkowaną gładką lub wytłaczana, ewentualnie grubą płytą wiórową. stopień zabezpieczenia zależy nie tylko od drzwi, ale także od rodzaju ościeżnicy i sposobu jej zakotwienia w ścianie budynku. Drzwi antywłamaniowe i ich zamki muszą mieć odpowiednie atesty. Najwyższą odporność na włamanie zapewniają drzwi antywłamaniowe klasy C.

Drzwi klasy C muszą być wyposażone w następujące elementy:

- zamek główny wpuszczany z wkładką na klucz (dorabiany na podstawie karty kodowej dostarczonej z drzwiami),

- zamek dodatkowy np. z zapornicą i gałką od wewnątrz,

- klamkę i uchwyt z tarczami,

- zawiasy czopowe z osłonami,

- kotwy ścienne do mocowania ościeżnicy,

- bolce przeciwwyważeniowe,

- osłonę otworu zaczepowego.

Zamek główny i zamki dodatkowe mogą być zastąpione jednym zamkiem wielopunktowym.

Drzwi mogą też zapewnić okresową ochronę przed ogniem i umożliwić ewakuację ze strefy zagrożonej pożarem.

Zdefiniowane to jest jako szczelność ogniowa, którą może zapewnić przegroda przez określoną ilość czasu (30 do 120 min) i potwierdzone Certyfikatem wydanym przez ITB.

Niektóre typy drzwi antywłamaniowych mogą pełnić dwie funkcje, chroniąc jednocześnie przed włamaniem i ogniem.

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>