Ogród zimowy



Dawniej ogrody zimowe były dostępne jedynie dla bogatych, były symbolem luksusu. Obecnie, dzięki nowym materiałom stały się dostępniejsze i możliwe do wybudowania nawet w budynkach wielorodzinnych.
Ogród zimowy to przeszklone pomieszczenie, w którym można uprawiać rośliny z różnych stref klimatycznych- pod warunkiem, że mamy kontrolę nad panującym wewnątrz klimatem.

Jeśli wybierzemy rośliny ze strefy równikowej, musimy mieć świadomość, że wymagają stałej temperatury 25 st.C przez cały rok oraz wilgotności powietrza 70%. Latem, kiedy jest upalnie należy pomieszczenie wietrzyć i cieniować, aby żyjące w nim rośliny nie zostały spalone słońcem. Wymagają codziennego podlewania i skrapiania- nawet kilka razy dziennie. Jeśli w naszej oranżerii mają rosnąć rośliny z nad Morza Śródziemnego, to wystarczy im w lecie temperatura między 20 a 30 st.C, zaś zimą 10 st.C. W tych warunkach dobrze czują się bugenwille, męczennice, drzewka cytrusowe, gardenie, storczyki. Rośliny najlepiej będą rosły w warunkach, które przypominają naturalne środowisko.
Najlepszym miejscem dla oranżerii jest wschodnia, bądź zachodnia strona domu. Jeżeli umieścimy ją od południa, to należy wziąć pod uwagę, że rośliny będą narażone na zbytnie nasłonecznienie, dlatego trzeba zastosować odpowiednie systemy zacieniania - np. rolety z materiału.

Zawsze ogród zimowy powinien mieć system wietrzenia, który pozwoli sprawnie wymienić powietrze wewnątrz i pozbyć się nadmiaru wilgoci. Tylko strona północna zapewni roślinom cień i komfort, że nie zostaną poparzone, za to trzeba będzie ograniczyć gatunki roślin tylko do cieniolubnych np. różne odmiany paproci,bluszcze, cisus, orliczka.
Rośliny można uprawiać w pojemnikach, lub jeśli oranżeria jest dobudowana do domu jednorodzinnego - w gruncie. Budując taras, zostawiamy miejsca, gdzie będą rosnąć rośliny. W tym miejscu wybiera się ziemię na głębokość 1 m, wykonuje warstwę drenażu (ok.20 cm) i dopełnia ziemią odpowiednią dla sadzonych gatunków. Jeśli jakieś rośliny za bardzo się rozrastają należy posadzić je w doniczkach a te zakopać w ziemi.
Ziemia w oranżerii powinna być zawsze wilgotna, jednak zbytnia wilgotność w pomieszczeniu może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Rośliny w takim środowisku mają niemal idealne warunki rozwoju, bardzo szybko rosną- a w związku z tym potrzebują dużo związków mineralnych. Rośliny można zasilać od marca do września, lub raz w roku, na wiosnę- jeśli stosujemy nawóz wolnodziałający. Tylko roślinność tropikalna nie przechodzi okresu spoczynku i można ją dokarmiać przez okrągły rok.
Oranżerię można również urządzić na balkonie w budynku wielopiętrowym. Pomogą w tym lekkie konstrukcje wykonane z odpowiednich profili, które można dopasować do różnych kształtów. Wykonane są z aluminium lub PVC, mają specjalne izolacyjne wkładki, aby nie wyziębiać mieszkania w zimie. Konstrukcje wypełnione są szkłem izolacyjnym o najlepszych parametrach cieplnych. Ich dobór należy do wykonawcy konstrukcji. Zależy od wystawy balkonu oraz piętra, na którym jest usytuowany- im wyższe piętro, tym grubsza szyba. Takie ogrody spotykane są coraz częściej, zwłaszcza w nowych budynkach, gdzie większą wagę przywiązuje się do balkonów. Powstają wnętrza, które oddzielają mieszkanie od hałasu ulicy, wychładzają podczas upalnych dni lata- i powiększają przestrzeń mieszkania o kilka dodatkowych metrów kwadratowych.
Przeszklona oranżeria wymaga ciągłej wymiany powietrza. W lecie szyby się otwiera i uchyla, zimą tą wymianę powietrza zapewniają nawiewniki zamontowane tuż nad podłogą pomieszczenia i wywietrzniki- tuż pod sufitem. Dodatkowo wszystkie ściany balkonu trzeba ocieplić i zaizolować (w tym podłogę i balustradę). Zazwyczaj wystarczy warstwa 5 cm styropianu oraz folia. Najważniejsze aby izolacja była szczelna i nigdzie nie powstawały mostki cieplne- będzie się tam skraplać woda, która z biegiem czasu zniszczy konstrukcję.
Pamiętajmy, że jeśli chcemy zabudować balkon w budynku wielorodzinnym, potrzebujemy zgody spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej oraz powiadomienia wydziału architektury urzędu gminy. Uprawniony konstruktor musi obliczyć czy balkon udźwignie projektowaną konstrukcję. Przy domu jednorodzinnym budowa oranżerii o powierzchni zabudowy do 25 m kw. wymaga jedynie zgłoszenia w urzędzie.
Ogród zimowy to cudowna oaza spokoju, można w niej miło spędzić czas. Nie ma jednak nic bez pracy. Rośliny potrzebują opieki, troski, nawadniania, pielęgnacji, przesadzania- to wszystko samo się nie zrobi. Do kosztów wykonania oranżerii należy dołożyć więc koszt jej utrzymania i chęć wykonywania pewnych czynności- jeśli rachunek wychodzi pozytywnie, można zakładać ogród.

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>