Klimatyzacja a mikroklimat

 

Pogoda ma ogromny wpływ na samopoczucie większości z nas. Każdy odbiera ją bardzo indywidualnie, w zależności od ogólnej wrażliwości organizmu na zmiany związane z temperaturą, ciśnieniem czy opadami. Zła aura powoduje, że możemy odczuwać szereg dolegliwości somatycznych: rozdrażnienie i brak energii, bóle głowy oraz stawów, zawroty, mdłości czy problemy ze snem.

Na to, co dzieje się za oknem, nie mamy większego wpływu. Możemy jednak z powodzeniem kontrolować klimat wewnątrz własnego domu, mieszkania czy biura. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jak ważne jest utrzymanie we wnętrzach optymalnych warunków klimatycznych, czyli właściwej temperatury, wilgotności i odpowiedniej jakości powietrza.

 

Komfort cieplny

Jest to stan, w którym nie odczuwamy ani ciepła, ani zimna, a nasz organizm nie jest narażony na nadmierne przegrzanie czy schłodzenie. W lecie temperatura powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu powinna wynosić 23-26°C a wilgotność względna między 40 a 60%. W zimie odpowiednio: temperatura 21-22°C, a wilgotność 45-55%. Prędkość powietrza, powinna wynosić 0,2-0,5 m/s. Stojące powietrze nie sprzyja więc zapewnieniu komfortu cieplnego. Istotny jest również rozkład temperatur - na dole, przy podłodze powinna być wyższa temperatura niż na wysokości głowy.

Ogólnie rzecz biorąc, na komfort cieplny największy wpływ ma odpowiednia temperatura, którą dziś bez większego wysiłku można zarządzać samodzielnie.

 

Klimatyzator w życiu codziennym

Urządzenia klimatyzacyjne cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie samochód, wnętrze biura, galerii handlowej czy hotelu, w których zabrakłoby popularnej „klimy". Klimatyzator powoli staje się również standardem w prywatnych domach i mieszkaniach. Choćby dlatego, że mamy do wyboru wiele różnych modeli, które możemy dostosować do indywidualnych potrzeb, a ich ceny są coraz bardziej przystępne. Kolejnym ważnym powodem, dla którego obecnie częściej niż kiedykolwiek decydujemy się na instalację klimatyzatora jest fakt, że urządzenia klimatyzacyjne - wbrew powszechnym opiniom - nie szkodzą naszemu zdrowiu. Jedynym warunkiem jest utrzymanie klimatyzatora w czystości, systematyczna wymiana filtrów oraz serwis. Zadaniem klimatyzatorów jest transport energii cieplnej z pomieszczenia na zewnątrz lub odwrotnie. Klimatyzator to pompa ciepła, która latem chłodzi a zimą grzeje. Najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów, jaki możemy spotkać w polskich domach, mieszkaniach i biurach, to ścienne lub sufitowe urządzenia typu split. Ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim budowa. Klimatyzator typu split zbudowany jest z dwóch oddzielnych części, wewnętrznej, złożonej z wymiennika ciepła i wentylatora nadmuchowego, którą instalujemy wewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia oraz zewnętrznej, wyposażonej w sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny. Dzięki temu, że najbardziej hałaśliwy element klimatyzatora umieszcza się na zewnątrz budynku, a nie w pomieszczeniu, użytkownicy mogą cieszyć się nie tylko komfortem cieplnym, ale również cichą pracą całego systemu chłodzącego. Dlatego tego typu klimatyzatory świetnie sprawdzają się w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy, takich jak biura i gabinety, ale również tam gdzie wypoczywamy np. w sypialniach.

Do klimatyzowania wysokich pomieszczeń nadają się klimatyzatory przysufitowe, które instaluje się bezpośrednio do konstrukcji stropu. Klimatyzatory przypodłogowe to urządzenia uniwersalne. Kształtem przypominają grzejnik, mogą być instalowane praktycznie w dowolnym pomieszczeniu. Pomieszczenia, które posiadają sufity podwieszane i gdzie wymagana jest estetyka - biura, sklepy, inne pomieszczenia użyteczności publicznej w konstrukcji sufitu można zainstalować klimatyzatory kasetonowe. W celu klimatyzowania równocześnie kilku pomieszczeń, stosuje się klimatyzatory kanałowe. Powietrze do poszczególnych pomieszczeń rozprowadzane jest precyzyjnie i równomiernie specjalnymi kanałami, zakończonymi anemostatami na ścianie, w podłodze lub suficie.

 

Klimatyzatory inwerterowe

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w technologię inwerterową. Polega ona na zapewnieniu płynnej regulacji pracy sprężarki w urządzeniu zewnętrznym. Dzięki temu klimatyzator samoczynnie dostosowuje się do temperatury i warunków panujących w pomieszczeniu, automatycznie dobierając optymalną prędkość sprężarki. Rozwiązanie to zabezpiecza urządzenie przed znacznymi wahaniami prądu w sieci, co zwiększa jego trwałość i niezawodność, a także zapewnia duże oszczędności energii nawet do 40%. Ponadto bardzo ważną cechą inwerterów jest super cicha praca obu jednostek. Obecnie to najnowocześniejsze rozwiązania, do których należy przyszłość w zastosowaniu w małych i średnich pomieszczeniach.

Sztuka dla sztuki

Jednostki wewnętrzne klimatyzatorów można dobierać w zależności od parametrów lecz także i własnego gustu. Firma LG stworzyła klimatyzator, który nie tylko odznacza się wyjątkowymi możliwościami chłodniczymi, lecz także wygląda jak dzieło sztuki. Jego przedni panel pełni funkcję ramy na zdjęcie. Rewolucyjny ArtCool Galeria z możliwością wymiany zdjęcia umożliwia łatwą zmianę wyglądu klimatyzatora w każdej chwili.

Innowacyjny i elegancki wygląd klimatyzatora zapewnia mu zastosowanie w każdym, nawet najbardziej wymagającym wnętrzu. Dzięki specjalnej konstrukcji wentylatora i silnika jednostki wewnętrznej poziom hałasu w trybie snu wynosi tylko 23 decybele. Dodatkowo poziom hałasu i drgań jednostki zewnętrznej uległ drastycznej redukcji. Dzięki zastosowaniu technologii nowej generacji, klimatyzatory te zaliczane są do najcieńszych, ich głębokość wynosi 129 mm. Są to najbardziej smukłe klimatyzatory na świecie. LG ARTCOOL wykorzystuje nowatorską koncepcję trójstronnego wypływu powietrza. Powietrze nawiewane jest do pomieszczenia równomiernie z trzech stron, z przodu i po bokach. Czujesz się bardziej komfortowo i przyjemnie kontrolując przepływ powietrza. ARTCOOL daje nam do wyboru trzy rodzaje przepływu powietrza: Tryb normalny, Tryb Jet Cool, Tryb snu. Funkcja Jet Cool zapewnia szybkie schładzanie pomieszczenia. W tym trybie silny i chłodny strumień powietrza jest nawiewany do pomieszczenia przez 30 minut do momentu osiągnięcia wymaganej temperatury w pomieszczeniu.

 

Alergie a klimatyzatory

Alergia jest dziś uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się chorób cywilizacyjnych. Tylko w Polsce około 14 mln osób ma objawy alergii, a jej intensywna postać dotyka około 4 mln obywateli. W walce z codziennymi dolegliwościami pomóc mogą wysokiej jakości klimatyzatory. Zamknięte pomieszczenia domów czy mieszkań są częstym siedliskiem szkodliwych alergenów. Jednym ze sposobów walki z uciążliwymi drobnoustrojami jest systematyczne wietrzenie pomieszczeń. Zwykle proces ten odbywa się przez otwarcie okna, ale w zewnętrznym powietrzu znajdują się elementy szkodliwe dla alergików. Taki sposób wymiany powietrza w pomieszczeniu, otwiera drogę dla silnie uczulających pyłków i kurzu, które w sposób zupełnie nie kontrolowany dostają się do pomieszczenia. Jak więc można pomóc i ułatwić życie alergikom. Na rynku istnieje wiele leków oraz środków, których stosowanie pomaga minimalizować silne objawy alergii. Jednak, aby jak najbardziej ograniczyć ilość szkodliwych pyłków oraz kurzu w pomieszczeniach, zaleca się korzystanie z odpowiedniego urządzenia klimatyzacyjnego, które w sposób zdecydowany poprawi jakość powietrza.

 

System oczyszczania powietrza Neo-Plasma

System opracowany przez LG Electronics posiada podwójny plazmowy system oczyszczania powietrza usuwający nie tylko mikroskopijne zanieczyszczenia i kurz, ale również roztocza, pyłki kwiatowe oraz sierść zwierząt domowych, chroniąc w ten sposób przed schorzeniami alergicznymi np. astmą. Eliminuje także nieprzyjemne zapachy poprzez wychwytywanie cząsteczek zapachowych. Filtr ten może być czyszczony tylko za pomocą odkurzacza. Dzięki temu nie ma potrzeby wymiany filtra, co daje oszczędność kosztów.

Unikalny system oczyszczania powietrza Neo Plasma jest wyposażony w 7 filtrów, gdzie powietrze przechodzi 5-etapowy proces oczyszczania:

1. Filtr wstępny -antybakteryjny filtr wstępny usuwa duży kurz, pleśń i kurz z pościeli.

2. Filtr węglowy Nano - wyłapuje cząsteczki zapachowe i całkowicie usuwa nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia stwarzając przyjemne środowisko.

3. Potrójny filtr - składa się z trzech filtrów, które redukują symptomy obecności licznych związków organicznych, w tym formaldehydu. Dodatkowo usuwane są tu nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu warunki przebywania w pomieszczeniu stają się komfortowe.

4. Filtr Nano Bio Fusion - umożliwia bioenzymom o rozmiarze cząsteczki nano bezpośrednią penetrację ścianek komórki bakterii i alergenu powodując ich rozkład i obumarcie.

5. Filtr plazmowy - Opracowany przez LG plazmowy system oczyszczania powietrza usuwa nie tylko mikroskopijnej wielkości zanieczyszczenia i kurz, ale również domowe roztocza, pyłki i sierść zwierząt aby zapobiec chorobom alergicznym takim jak astma.

 

Profesjonalny montaż

Tylko profesjonalna i rzetelna firma, która ma niezbędne doświadczenie i stosuje najnowsze technologie, jest w stanie odpowiednio zaprojektować system klimatyzacji w taki sposób, aby przynosił największe korzyści. Przy dobieraniu urządzeń i ich rozplanowania musimy zwrócić uwagę na wiele czynników takich jak wilgotność, ilość pomieszczeń i ich przeznaczenie, nasłonecznienie, przewiew, intensywność użytkowania. Tylko to pozwoli nam dobrać odpowiednie urządzenia pod względem wydajności, zastosowania, filtracji.

Utrzymanie klimatyzacji. nie jest drogie, pod warunkiem, że o nią dbamy i serwisujemy na bieżąco. Klimatyzator o mocy chłodniczej 2,5kW pobiera z sieci elektrycznej około 0,8kW. To znaczy że mocy chłodzenia jest około 3-krotnie większa niż pobór energii elektrycznej. Dodatkowo sprężarka klimatyzatora nie pracuje w sposób ciągły. W normalnej eksploatacji przy włączonym urządzeniu, sprężarka pracuje przez około 50% czasu, czyli około 6 godzin dziennie co daje nam około 1,7PLN.

 

Przykładowe ceny montażu klimatyzacji

Cena montażu 1mb. instalacji freonowej (z materiałem) od 60 do 90 zł

Cena montażu klimatyzatora (z materiałem do 3mb.) od 800 do 1200 zł

Cena sklimatyzowania 1 pokoju 20m2 od 1700 zł

Cena sklimatyzowania 1 pokoju 40m2 od 2400 zł

Cena wykonania instalacji klimatyzacji w domu 150m2 od 3500 zł

+ cena urządzeń (klimatyzatorów)

Cena wykonania instalacji klimatyzacji w domu 250m2 od 4500 zł

+ cena urządzeń

Cena przeglądu sezonowego klimatyzatora w zakresie od 150 do 200 zł

wyczyszczenia wymienników, odgrzybiania, wyczyszczenia filtrów

sprawdzenia ciśnień, sprawdzenia poprawności działania urządzenia

 

Informacja Montherm

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>