Instalacje wewnętrzne

 

Ten etap prac jest bardzo często, niesłusznie, traktowany przez inwestorów jako mało ważny. Skupiając się na materiałach do budowy ścian, dachu, oknach, dociepleniach  wybór i dobór instalacji pozostawia się bardzo często elektrykowi i hydraulikowi z bardzo częstym zaakcentowaniem "ma być dobrze i tanio". Słowa „ tani"," tanio „ pojawiają się również przy wyborze wykonawcy instalacji, gdyż wydawać się może ,że przy dużej konkurencji na rynku to kryterium wyboru powinno  być decydujące.

Przestrzegam przed takim podejściem do tematu prac instalacyjnych,  gdyż coraz częściej instalator jest głównym projektantem instalacji i traktowanie go jako kolejnego wykonawcy jest błędem.

Dzieje się tak dlatego, że coraz częściej architekci zlecają zaprojektowanie instalacji w swoich projektach osobom, które wykonają to tanio, będąc przekonane, że to właściwie szkic pewnych schematów, które zostaną rozwinięte przez inwestora przy zleceniu rozbudowy projektów, lub zmienione  i uzupełnione na drodze ustaleń inwestor - wykonawca. Dlatego inwestor ściśle trzymający się projektu instalacji załączonego do projektu architektonicznego i wymagający ścisłego przestrzegania wytycznych przez wykonawcę  może być miło zaskoczony ceną, ale bardzo rozczarowany efektem prac.

Dlatego radzę traktować projekt instalacji jako bazę do odpowiedniej rozbudowy i modyfikacji i pod kątem umiejętności  i kreatywności w tej rozbudowie, a nie kosztów wykonania instalacji standardowej, szukać elektryka i hydraulika.

Przy planowanej rozbudowie instalacji należy pamiętać, że ta branża rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie i warto już dziś pomyśleć o urządzeniach na które w momencie inwestycji nas nie stać, a mogą być bardzo przydatne w przyszłości i z myślą o  nich przygotować instalację.

 

W wycenach przyjęto ceny netto. Należy do nich doliczyć 8% lub 23% VAT , w zależności kto wykonuje prace  i jakiej budowy dotyczą (regulują to przepisy dotyczące  podatku VAT)

 

Oto kilka przykładów takiej rozbudowy:

INSTALACJA WODNA:

-Przygotowanie pod montaż odkamieniacza wody. Koszt takiego urządzenia to ok. 4.500 zł. Koszt przygotowania do instalacji ok.1.000 zł. przy twardej wodzie znacznie ułatwi  utrzymanie czystości w domu, ale również zdecydowanie zwiększy żywotność  nie tylko armatury  również pralki i zmywarki.

 

INSTALACJA GRZEWCZA:

-Przygotowanie pod montaż klimatyzatorów. Koszt klimatyzatora to ok. 3.500 zł. Koszt przygotowania do instalacji ok.1000 zł. Klimatyzator to urządzenie które nie tylko potrafi poprawić komfort życia, zwłaszcza na poddaszu, ale również szybko i tanio (inwertery) dogrzać pomieszczenie. Na etapie wykonywania prac instalacyjnych przygotowanie pod klimatyzator jest bardzo proste. W wykończonym mieszkaniu koszty nie tylko rosną znacząco, ale pojawia się również sporo komplikacji (odprowadzenie skroplin).

-Przygotowanie pod montaż wentylacji mechanicznej. Koszt urządzenia  - ok.10.000 zł.    Koszt przygotowania instalacji ok.3000 zł. Trudno przewidzieć jak w przyszłości kształtować się będą ceny energii ale raczej nie należy być w tej materii optymistą, dlatego przygotowanie instalacji pod wentylację mechaniczną (wymiana powietrza, oszczędność energii, możliwość chłodzenia) nawet w momencie gdy samo urządzenie może wydawać nam się w chwili nieco drogie jest inwestycją, która może opłacić się w przyszłości.

 

-Przygotowanie pod montaż solarów. Koszt solarów (bez refundacji) -o k. 8.000 zł. Koszt przygotowania instalacji ok.1500 zł. Uzasadnienie - jak wyżej.

 

-Przygotowanie instalacji pompy ciepła do wody. Koszt pompy (bez refundacji) - ok.8.000 zł. Koszt przygotowania do instalacji ok.1.500 zł. Uzasadnienie - jak wyżej.

Zarówno solary jak i pompy ciepła do wody znacząco obniżają koszt podgrzania wody, będąc przy tym urządzeniami ekologicznymi, czerpiącymi energię ze słońca (solary) i powietrza (pompy).  Co prawda oszczędności  na podgrzaniu  wody dla  4 osobowej rodziny o 500 - 600 zł rocznie przy przedstawionych powyżej kosztach urządzeń mogą wydawać się stosunkowo mało atrakcyjne, ale jeśli założymy, że sprawność tych urządzeń będzie rosła, cena spadnie, a konwencjonalna energia znacząco podrożeje, to rozważenie instalacji tych urządzeń w przyszłości , a więc przygotowanie instalacji pod nie teraz ma sens.

 

-Rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka. Koszt kominka wraz z obudową - od.8000 zł. Koszt rozprowadzenia kanałowego ciepła do 4 pomieszczeń - ok. 2500 zł. Ciepło wytwarzane przez kominek warto wykorzystać do ogrzania pomieszczeń w domu. To duża oszczędność energii , gdyż wykorzystujemy tu ciepło, które bez instalacji ucieknie nam przez komin. To na pewno inwestycja, która da nam nie tylko oszczędności, ale i dużo radości, gdyż ciepło płynące z kominka jest wyjątkowo miłe (choć nieco brudzące ściany). Pamiętajmy, że przewidywana instalacja kominka wymaga doprowadzenia do niego powietrza z zewnątrz - koszt ok.300 zł.

 

INSTALACJA ELEKTRYCZNA

-Instalacja pod alarm - koszt urządzeń 5 czujek + stacja - ok 3.500 zł. Koszt instalacji - ok.1.000 zł.

-Instalacja pod monitoring - 3 kamery wewnętrzne, 2 zewnętrzne, rejestrator - ok.6.000 zł. Koszt instalacji ok.1500 zł.

Tu nie trzeba wiele wyjaśniać - inwestujemy w swoje bezpieczeństwo i wydatek, na początek przynajmniej w instalacje,  wydaje się niezbędny. Oczywiście możemy uznać, że w przyszłości zrobimy instalacje bezprzewodowe, ale na dzień dzisiejszy te tradycyjne wydają się być bardziej niezawodne.

-Instalacja pod video domofon cyfrowy. Koszt urządzenia z 2 monitorami wewnętrznymi - ok.3.000 zł. Koszt instalacji ok. 1.000 zł.

 Nowoczesny video domofon to urządzenie znacząco poprawiające komfort, ale również bezpieczeństwo. Wiele nowych modeli ma możliwość zaawansowanej rozbudowy, którą można prowadzić etapami.

-Instalacja pod rolety. Koszt ok.200 zł/punkt.

 Przy nowoczesnych systemach alarmowych i monitoringu rolety zewnętrzne tracą nieco na znaczeniu jako zabezpieczenia przed włamaniem, ale    oczywiście pełnią nadal tą funkcję skutecznie, dodatkowo oszczędzając energię i zapewniając intymność . Oczywiście nadal możemy obyć się bez napędów, wykorzystując przy  zamykaniu i otwieraniu rolet tradycyjną korbkę, ale znaczący spadek cen napędów,  przy coraz większej uniwersalności tych urządzeń , wyraźnie przechyla skalę w stronę ich stosowania.

-Instalacja INTELIGENTNY DOM. Koszt ok.300 zł/punkt.

  Jeszcze kilka lat temu zarezerwowana tylko dla zamożnych inwestorów,  z roku na rok staje się coraz bardziej dostępna, zwłaszcza   w czasach, kiedy to urządzenia zaczynają powoli nami rządzić. Inteligentny dom to nie tylko gadżety w stylu automatycznego włączania radia przy budzeniu, ale organizacja instalacji elektrycznej i alarmowej w całym domu .O niektórych rzeczach mówimy, że dziś są przydatne jutro będą niezbędne. Jedną z takich priorytetowych rzeczy jest właśnie INTELIGENTNY DOM.

-Instalacje  Multiroom, Audio-video, Kino domowe  - Koszt instalacji od 5.000 złotych/dom.           

Rola i znaczenie tego typu instalacji szybko rośnie. Wraz ze znaczącą obniżką cen elektroniki pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistyczne instalacje umożliwiające obsługę kilku użytkowników (multiroom) i zapewnieniu ponadstandardowych rozwiązań w zakresie obrazu i dźwięku (kino domowe). Specjalistyczne firmy oferują bardzo rozbudowane systemy, ale potrafią też doradzić jakie instalacje zrobić na etapie budowy domu by w każdej chwili móc korzystać z jak największych możliwości systemu.

INNE

-Instalacje pod odkurzacz centralny. Koszt urządzenia ok.4.000 zł. Koszt instalacji ok.2.500 zł.

To bardzo przydatne urządzenie uwolni nas od kłopotów związanych z posługiwaniem się zwykłym odkurzaczem  - kabel nie plącze się pod nogami, nie trzeba  wymieniać  papierowych worków,  a dodatkowo duża moc  to zalety, które doceni każdy, kto chociaż raz spróbuje go użyć. Bez przygotowania instalacji na etapie stanu surowego domu praktycznie nie ma możliwości, bez bardzo poważnych ingerencji w ściany i wylewki, zamontowania odkurzacza.

Podane powyżej  orientacyjne wartości dla standardowego 5 pokojowego domu (parter + poddasze użytkowe) o powierzchni użytkowej 200m2. Ceny  na dzień 10.06.2013.


Artur Krochmal

Więcej kalkulacji znajdziesz w serwisie KalkulacjeBudowlane.pl

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>