Jak dobrać napęd do bramy

 

Napęd do bramy przesuwnej

Ze względu na ciężar bramy dzielimy na:

1. Bramy lekkie (do 4m długości w świetle bramy, z profila zamkniętego lub sztachet drewnianych, wysokość do ok. 1,7 m)

2. Bramy ciężkie (powyżej 4m długości w świetle bramy, z pręta lub z grubych desek, wysokość do 1,7 m)

3. Bramy bardzo ciężkie (przemysłowe - często pełne powyżej 6 m i wysokie powyżej 2 m)

Napędy do każdej bramy należy dobierać uwzględniając zapas mocy ze względu na panujące zmienne warunki atmosferyczne. Tak dobrany napęd pracuje w warunkach nominalnych (nie przeciążając urządzenia), dzięki czemu będzie służył przez wiele lat. Należy pamiętać, że każdy napęd napędza bramę za pomocą listwy zębatej zamocowanej na bramie. Długość listwy wyliczamy dodając do szerokości światła bramy 1metr (np. światło bramy ma 4metry długości + 1metr i otrzymujemy 5 metrów listwy zębatej). Rozróżniamy dwa rodzaje listwy: metalowa i poliamidowa. Listwa metalowa jest mocowana za pomocą tulejek spawanych na bramie. Stosuje się ją do bram ciężkich i bardzo ciężkich, oraz gdy nie ma możliwości przykręcenia listwy poliamidowej przy bramach lekkich. Dla bram lekkich stosuje się listwę poliamidową ze względu na cichą pracę. Listwa ta mocowana jest za pomocą wkrętów samowiercących, dlatego też profil lub płaskownik, do którego będziemy ją mocować, powinien mieć ok. 3 mm grubości.

Napęd mocowany na dwa sposoby: do wylewki betonowej (zalecane przy bramach ciężkich i bardzo ciężkich ze względu na stabilność podstawy i dobre tłumienie drgań) oraz do słupka konstrukcyjnego I na specjalnej podstawie. Napęd mocuje się tuż za słupkiem, w pobliżu wózka (stałe usytuowanie pozycji bramy względem napędu).

Każdy napęd powinien posiadać zabezpieczenie przeciwznieceniowe oraz możliwość odblokowania napędu w razie braku zasilania.

 

Zasady okablowania pod napęd do bramy przesuwnej:

1. Należy położyć rurę osłonową (np. wodną) w świetle bramy o średnicy co najmniej 16 - 18 mm na bezpiecznej głębokości (zabezpiecza przed zgnieceniem kabla przez wjeżdżające pojazdy mechaniczne).

2. Doprowadzić kabel ziemny zasilający YKY 3x1,5 mm za słupkiem konstrukcyjnym I ok. 15cm

3. Należy przewidzieć miejsce mocowania fotokomórek i tam doprowadzić przewody parowe (najlepiej 4 x 2 x 0.5 mm żelowany) - wyjście kabla do fotokomórki powinno znajdować się na wysokości 50 cm od poziomu drogi wjazdowej. Kable należy kłaść w peszlach (rurach karbowanych) o przekroju 16 - 18 mm.

4. Lampę i antenkę mocuje się najczęściej na jednym słupku i okablowanie wykonuje się w trakcie montażu.

5. Warto pomyśleć o innych udogodnieniach związanych z posiadaniem pilota i przygotować okablowanie np. do sterowania podświetleniem drogi wjazdowej, albo otwierania furtki, lub też uruchamianie innych urządzeń elektrycznych.

 

Dobieramy napęd do bramy skrzydłowej:

Napęd do bramy skrzydłowej dobiera się indywidualnie do potrzeb klienta. W zależności od rodzaju bramy ciężaru i wielkości. Najczęściej montowane są siłowniki tubowe elektromechaniczne, które pasują do większości standardowych bram. Mocuje się je najczęściej na wysokości ok. 50 cm Do bram ozdobnych stosowane są napędy z ramieniem łamanym, gdzie cały siłownik mocowany jest na murku natomiast ramie tego siłownika przykręcone jest do profila dolnego bramy. Dla klientów bardziej wymagających polecić można podziemne. Ten rodzaj napędu praktycznie jest niewidoczny w czasie pracy i nie zmienia walorów estetycznych bramy. Każdy napęd powinien posiadać zabezpieczenie przeciwznieceniowe oraz możliwość odblokowania w razie braku zasilania.

 

Zasady okablowania pod napęd do bramy skrzydłowej:

1. Położyć dwie rury osłonowe (np. rury wodne) w świetle bramy o średnicy co najmniej 20 mm na bezpiecznej głębokości (zabezpieczają przed zgnieceniem kabli przez wjeżdżające pojazdy mechaniczne).

2. Doprowadzić kabel ziemny zasilająy YKY 3 x 1,5 mm w miejsce, gdzie zamontowana będzie centrala sterująca.

3. Przez jedną rurę przeprowadzić kabel ziemny YKY 4 x 1,5 mm z centrali do drugiego siłownika i wyprowadzić na murku na wysokości ok. 10 cm pod mocowaniem siłownika. Przez drugą kabel parowy 4x2x0,5mm żelowany do fotokomórki.

4. Należy przewidzieć miejsce mocowania fotokomórek i tam doprowadzić przewody parowe - wyjście kabla do fotokomórki powinno znajdować się na wysokości 50 cm od poziomu drogi wjazdowej, ok. 12 cm od środka zawiasu skrzydła bramy (fotokomórki musza się widzieć). Kable należy kłaść w murku w peszlach (rurach karbowanych) o przekroju 16 - 18 mm tak, aby nie przewiercić ich w czasie mocowania siłowników.

5. Lampę i antenkę mocuje się najczęściej na słupku od strony posesji. Tam też należy doprowadzić z centrali peszel o średnicy 20 mm.

6. Warto pomyśleć o innych udogodnieniach związanych z posiadaniem pilota i przygotować okablowanie, np. do sterowania podświetleniem drogi wjazdowej, albo otwierania furtki, lub też uruchamianie innych urządzeń elektrycznych.

 

Multitronic

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>