Co trzeba wiedzieć o dachu

 

SŁOWNIK DACHOWY

A

Angoba - płynna glinka nakładana na dachówkę ceramiczną przed jej wypaleniem. Nadaje ona dachówce kolor i połysk. Angoba chroni również dachówkę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Dachówki marki RuppCeramika pokrywane są angobami kwarcowymi i szlachetnymi zapewniającymi bardzo wysoki połysk pokrycia dachu.

 

B

Burzowa klamra - specjalna klamra zabezpieczająca dachówki przed zsunięciem i poderwaniem przez wiatr. Klamra burzowa podtrzymuje dachówki w ich dolnej części. Dostępna w ofercie akcesoriów dachowych marek Braas i RuppCeramika.

 

D

Dachówka - płytka służąca jako pokrycie dachowe. Najczęściej stosuje się: dachówki ceramiczne i cementowe. Dachówki ceramiczne (marki RuppCeramika) wypalane są z gliny, dachówki cementowe (marki Braas) produkuje się z zaprawy cementowej uzyskanej z kruszywa kwarcowego, cementu portlandzkiego oraz pigmentów na bazie tlenków żelaza.

Dach mansardowy - to typ dachu, w którym każda z połaci dachowych składa się z dwóch płaszczyzn o różnym kącie nachylenia. Dolna połać ma większy kąt pochylenia a górna połać mniejszy.

 

E

Element wentylacyjny folii wstępnego krycia - umożliwia przepływ powietrza z przestrzeni pod dachówkami do szczeliny wentylacyjnej pod folią.

Esówka - jeden z najbardziej populanych modeli dachówki, zwany teź holenderką. Swoją nazwę zawdzięcza kształtowi zbliżonemu do litery S. Przykładem esówki jest znajdująca się w ofercie marki RuppCeramika dachówka Achat. W ofercie marki Braas znajduje się dachówka podwójne S.

 

F

Folie dachowe - tworzą warstwę wstępnego krycia - niezbędny element izolacji dachu. Ich głównym zadaniem jest ochrona izolacji cieplnej przed wilgocią i wiatrem. Z drugiej strony powinny wypuszczać na zewnątrz parę wodną z wnętrza domu, co zapobiega jej skraplaniu się pod pokryciem, a w konsekwencji uszkodzeniu izolacji cieplnej. Folie dostępne w ofercie marek Braas i RuppCeramika to folie wysokoparoprzepuszczalne: Divoroll Universal, Divoroll Pro, folia polietylenowa Eurofol oraz folia paroizolacyjna Izo.

 

G

Gąsior - element pokrycia dachu stosowany do wykańczania kalenic i naroży dachu. Oprócz gąsiora podstawowego wyróżnia się gąsiory: początkowe, końcowe, łącznikowe

i ozdobne.

 

K

Kalenica - grzbiet dachu, górna pozioma krawędź dachu stanowiąca połączenie dwóch przyległych połaci dachu.

Kosz dachowy - głównym zadaniem kosza dachowego jest odprowadzenie wody z połaci dachowych przecinających się pod kątem wklęsłym. Niedawno w ofercie marek Braas i RuppCeramika pojawiły się nowe kosze dachowe produkowane z wysokiej jakości aluminium oraz pokryte dodatkową folią ochronną.

Krokiew - jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych dachu, przenosi obciążenia od pokrycia dachowego, parcia lub ssania wiatru, obciążenia śniegiem oraz ciężar własny.

Karpiówka - płaska dachówka bez zamków, która ułożona na dachu przypomina łuski karpia. Przykładem karpiówki jest znajdująca się w ofercie marki RuppCeramika dachówka Opal.

Komin - konstrukcja z pionowym kanałem do odprowadzania spalin do atmosfery oraz do wentylowania pomieszczeń; tworzy rodzaj przewodu wewnątrz budynku z wylotem na dachu. Miejsce połączenia komina z połacią dachową (opierzenie komina) warto uszczelnić taśmą do obróbki np. Wakaflex z oferty marek Braas i RuppCeramika.

 

L

Lukarna - wystające z połaci dachu okno przykryte własnym daszkiem.

 

 

 

M

Murłata - układana na murze budynku drewniana belka, której zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na ściany budynku.

 

O

Okap - dolna część połaci dachowej, jego podstawową funkcją jest odprowadzenie wody z połaci dachowej.

Okno połaciowe - okno znajdujące umieszczane w połaci dachu. W ofercie marki Braas znajdują się okna Braas Smart 2.

Ołatowanie dachu - przypominająca ruszt drewniana konstrukcja, na której układa się dachówki ceramiczne lub cementowe. Łaty i kontrłaty - drewniane listwy tworzące ruszt, na którym układa pokrycie, np. dachówkę ceramiczną czy cementową.

 

P

Płytka okładzinowa Morion - pozwala na pokrycie komina, czołowych i bocznych powierzchni lukarny, powierzchni szczytowych, pasów bocznych i okapowych. Znajduje się w ofercie marki RuppCeramika.

Połówkowa dachówka - znajduje zastosowanie w przypadku układania dachówek przemiennie oraz w przypadku wyrównywania różnych szerokości krycia.

 

S

Świetlik - ten typ dachówki służy do doświetlania pomieszczeń nie wykorzystywanych do celów mieszkalnych.

System rynnowy - odprowadza wodę z dachów, pochodzącą z opadów atmosferycznych.

 

T

Łącznik gąsiorów (trójnik) - stanowi estetyczne i funkcjonalne połączenie między kalenicą i narożem (grzbietem) przy dachach czterospadowych i naczółkowych.

W

Wentylacja - jest niezbędnym elementem prawidłowej eksploatacji pokrycia dachowego. Dachówki wentylacyjne są stosowane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wspomagania lub wręcz udrażniania wentylacji pokrycia dachowego.

Więźba - konstrukcja nośna dachu spadzistego. Jej zadaniem jest bezpieczne przenoszenie ciężaru własnego dachu, pokrycia oraz obciążeń spowodowanych opadami śniegu oraz siłą wiatru. Do budowy domów jednorodzinnych z dachami spadzistymi najczęściej stosuje się tradycyjną więźbę drewnianą. Typowa więźba jest zbudowana z wiązarów - drewnianych elementów konstrukcyjnych połączonych w trójkąt. Najczęściej stosowane rodzaje więźby to: krokwiowa, krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa. Wybór zależy od konstrukcji, wielkości i przeznaczenia budynku.

Wole oko - jest rodzajem okienka dachowego doświetlającego poddasze. Nazywane wolim okiem ze względu na półkolisty kształt.

 

Z

Zakończenie kalenicy - służy do zakrywania otworów na krańcach kalenicy, powstałych między gąsiorem, a dachówkami szczytowymi.

 

Wszystkie przedstawione elementy są produktami Braas lub

RuppCeramika i można je znaleźć w ofertach dachówek lub akcesoriów dachowych tych marek.

 

 

Informacja prasowa Monier

 

Domy gotowe

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Kliknij aby zobaczyć naszą ofertę wybudowanych domów.
Domy Kraków >>

Budowa domów

Zdjęcie 1 Zdjęcie 2
Chcesz wybudować dom? W tym miejscu znajdziesz porady jak to zrobić najlepiej.
Budowa domów Kraków >>

Kalkulacja domów

Przelicz ile w rzeczywistości wyniesie Cię budowa wymarzonego domu na podstawie wstępnej kalkulacji.
Kalkulacje domów >>